ویزای ترانزیت چیست و چطور می توان گرفت؟

اطلاعاتی در مورد ویزای ترانزیت

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که اصطلاح ” ویزای ترانزیت ” را شنیده باشید و برای شما سوال پیش آمده باشد که این چه نوع ویزایی است و چطور می توان نسبت به اخذ ویزای ترانزیت اقدام کرد.بهتر است در ادامه همراه ویزاتک باشید تا در مورد این نوع ویزا اطلاعاتی را ارائه دهیم.در واقع ما سعی کرده ایم که به صورت کامل در مورد اینکه تحت چه شرایطی به این ویزا نیاز خواهید داشت و چه کارهایی باید انجام دهید تا بتوانید ویزای ترانزیت کشورهای مختلف را اخذ کنید اطلاعاتی ارائه خواهیم داد..

هدف از قانون ویزای ترانزیت چیست؟

به دلیل هجم بالای درخواست پناهندگی در کشورهای توسعه یافته،مخصوصا کشورهای اروپایی،قانونی تحت ویزای ترانزیت در فرودگاه های این کشور ها اعمال شده است که بر اساس آن به جهت تعویض هواپیما یا توقف کوتاه مدت در آن کشور،دارنده این ویزا می تواند اقامتی کوتاه داشته باشد.این قانون بسیار سخت گیرانه است و در سفارت کشور مربوطه مراحل سختی را پیش رو خواهید داشت.

انواع ویزای ترانزیت

سالن ترانزیت،منطقه‌ای بین‌المللی محسوب می‌شود و تا زمانی که مسافر سالن را ترک نکرده،در واقع وارد خاک آن کشور نشده است (زیرا مهر ورود به کشور در پاسپورت درج نشده است)؛ ولی در این میان کشورهایی هستند که حتی برای ورود و توقف کوتاه برخی مسافران به سالن ترانزیت هم ویزا درخواست می‌کنند؛ این ویزا دارای دو نوع است:

  1. در نوع اول مسافر فقط داخل فرودگاه پس از انتظار چند ساعته در سالن ترانزیت، هواپیما را تعویض کرده و به مسیر خود ادامه می‌دهد. در این حالت مسافر مجاز به خروج از فرودگاه و عبور از مرز هوایی نیست. این نوع ویزا، ویزای صفربار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) نام دارد و در رده‌بندی ویزاهای شینگن به ویزای A موسوم است.
  2. در نوع دوم مسافر مجاز به ترک فرودگاه و رساندن خود به فرودگاهی دیگر (در همان شهر یا شهر دیگری در آن کشور) است. این نوع ویزا در ویزای شینگن ویزای نوع B نامیده می‌شود.

چه زمانی نیاز به ویزای ترانزیت خواهید داشت؟

به فرض این که شما قصد دارید به یک کشور آمریکایی سفر کنید.به عنوان مثال شما ویزای مکزیک گرفته اید و قصد دارید با پرواز لوفتانزا به این کشور سفر کنید.پس قسمتی از پرواز شما در خاک کشور آلمان توقف خواهد داشت و شما نیاز خواهید داشت تا از سفارت آلمان نسبت به اخذ ویزای ترانزیت آلمان اقدام کنید.این قانون در مورد سایر پروازها و کشورها نیز صدق می کند.اما توجه داشته باشید در صورتیکه رفت و برگشت شما با همان پرواز می باشد،شما نیاز خواهید داشت تا ویزای دوبار ورود بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت

مدارک معمول برای صدور ویزا شامل موارد زیر است؛

  • عکس
  • گذرنامه معتبر
  • فرم درخواست
  • بیمه مسافرتی
  • مدارک مربوط به سفر نهائی شامل رزرو بلیط، ویزای صادر شده کشور سوم (در صورتی که کشور سوم نیاز به ویزا داشته باشد)

هزینه صدور چقدر است؟

هزینه صدور این نوع روادید،مانند ویزای شنگن ۶۰ یورو می باشد.

این نوع ویزا برای دریانوردان به چه شکل است؟

برای دریانوردان،این مجوز را می دهد که کشتی خود را به بندر بیاورند و برای مدت محدودی در آنجا بمانند تا زمانی که وسیله نقلیه بعدی خود را برای حمل و نقل به کشور مقصد سوم دریافت کنند.

اعتبار این ویزا چقدر است؟

مدت اعتبار را وزارت امور خارجه هر کشور تعیین می کند. معمولا اعتبار ویزاهای ترانزیت ۲۴ ساعت می باشد. اما در کشور هایی مثل سنگاپور،۴ ساعت می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.