منطقه شنگن چیست؟

چرا منطقه شنگن وجود دارد؟

بسیاری از مردم به شما خواهند گفت که تاریخ شنگن به پیمان رم در سال ۱۹۵۷ بر می گردد،جایی که یکی از اهداف حذف همه موانع بین مردم اروپا بود.در سال ۱۹۵۲،کشورهای نوردیک نروژ،سوئد،دانمارک و فنلاند با هم جمع شدند تا اتحادیه گذرنامه نوردیک را به توافق برسانند.این امر نیاز به داشتن گذرنامه هنگام سفر بین دو کشور را برطرف کرد. دو سال بعد ، برای لغو مجوزهای کار تمدید شد ، بنابراین اگر می توانستید در یک کشور کار کنید ، می توانستید در کشور دیگری کار کنید. ایسلند بعداً ، در سال ۱۹۶۶ پیوست.

تصویری از نقشه ی منطقه شنگنمرزهای داخلی موانع مصنوعی بین مردم و تجارت ایجاد می کند.از بین بردن موانع به افزایش انسجام اجتماعی و کاهش پتانسیل درگیری کمک می کند. از این رو حرکت آزاد مردم یکی از اهداف اصلی اروپا در پیمان رم بود.متأسفانه،جلب رضایت مردم با آن خیلی آسان نیست. مشکلات فنی وجود دارد – به عنوان مثال “چگونه نظم و قانون حفظ می شود؟” و همچنین برطرف کردن اصطکاک های فرهنگی و سیاسی.بنابراین ،حوالی سال ۱۹۸۵ بود که پنج کشور در اروپا – بلژیک،فرانسه،آلمان غربی،هلند و لوکزامبورگ – در شهر شنگن در لوکزامبورگ جمع شدند و در مورد چگونگی شروع این روند به توافق رسیدند.

منطقه شنگن چطور کار می کند؟

این می تواند یک روند طولانی و آهسته برای از بین بردن مرزها باشد،حتی پس از اینکه توافق کردند این کار را انجام دهند.شنگن شروع به کار کرد زیرا سه کشور از پنج امضاکننده اصلی – بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ ، کنترل های مرزی مشترک را لغو کرده بودند.

اپلیکیشن ویزای شنگندر مرحله اول،در میان امضا کنندگان اصلی منطقه شنگن،یک صفحه ویزای سبز ایجاد شده است که امکان بررسی سریع تصویری روی شیشه های اتومبیل را فراهم می کند و زمان عبور از مرزها را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.قدم بعدی کنوانسیون شینگن سال ۱۹۹۰ بود که زمینه را برای لغو همه کنترل های مرزی بین کشورهای منطقه شنگن فراهم کرد. این موضوع سرانجام در سال ۱۹۹۵ اجرا شد. در سال ۱۹۹۷ ، تمام اعضای اتحادیه اروپا (با دو استثناء قابل توجه) به عنوان بخشی از شنگن ثبت نام کرده بودند.

وجود اتحادیه گذرنامه نوردیک به طور مؤثر به معنای این بود که نروژ و ایسلند به هر حال عضو شنگن عضو حقوقی باشند. به همین ترتیب ، این امر منطقی بود که این ترتیب را رسمیت بخشیده و به عضویت رسمی موافقت کنیم.نروژ و ایسلند دو عضو اول غیر عضو اتحادیه اروپا در حوزه شنگن بودند.امروزه چهار کشور به عنوان لیختن اشتاین و سوئیس – دو عضو دیگر EFTA – سرانجام پیوستند.

مزایای منطقه شنگن

به طور کلی سالانه ۱.۳ میلیارد عبور از مرزهای شینگن وجود دارد. بیشترین پس انداز پول در عدم نیاز به اشتغال نگهبانان مرزبانی است. به نوبه خود ، هزینه حفظ مرزهای خارجی در بین اعضا تقسیم می شود تا اعضای کوچک در لبه ها هزینه نامتناسب نداشته باشند.تجارت نیز مزایایی دارد زیرا کالاها می توانند با سرعت بیشتری در منطقه حرکت کنند. در گذشته ، کالاها ساعت ها یا حتی روزها در گذرگاه های مرزی نگه داشته می شدند ، تا بتوانند به درستی بررسی شوند.ممکن است خیلی به نظر نرسد اما از نظر تجارت اروپا سالانه صدها میلیون ارزش دارد.

تصویری از نقشه قار ه اروپااصلی ترین مزیت مسافران ، که حتی در اصل پیش بینی نشده بود ، ایجاد ویزای شینگن است. مسافران خارج از اروپا می توانند برای ویزایی که کل منطقه را در بر می گیرد ، برای هر یک از اعضا درخواست دهند.این امر باعث شده است که برخی کشورها ، از جمله استونی ، دیگر به هیچ وجه ویزا صادر نکنند زیرا نیازی به آن نیست. اگر می خواهید به استونی بروید ، فقط از فنلاند یا هر کشور دیگر ویزا بگیرید و همه تنظیم شده اید.

کدام کشورها بخشی از شنگن هستند؟

عضویت شینگن اکنون برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجباری است،گرچه شش کشور عضو اتحادیه اروپا نیز عضو نیستند. رومانی،بلغارستان و کرواسی همه در تلاشند تا به این منطقه بپیوندند.در همین حال ، قبرس دوست دارد به آن بپیوندد اما مسئله مرز داخلی بین مناطق ترکیه و یونان این جزیره پیچیده تر شده است.دو کشور کاملاً از شینگن کنار گذاشته اند. بریتانیا و ایرلند سالهاست که منطقه مشترک مسافرتی را اداره می کنند که امکان حرکت آزاد بین این دو را فراهم می کند. در زمان توافق ، هر دو کشور احساس کردند که شنگن می تواند تلاش ها برای حل مسئله ایرلند شمالی را به خطر بیندازد و از این رو امتناع کردند.هر دو کشور در جنبه های شینگن مانند پلیس مشترک و سیستم ردیابی افراد به جلوگیری از وقوع جرم مرزی کمک کرده اند.

استثنائات همیشه وجود دارد

مواردی وجود دارد که بررسی های مرزی به طور موقت دوباره انجام می شود. هنگام میزبانی مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا و نشست لیسبون ، پرتغال برخی از بررسی های مرزی را معرفی کرد. برخی از کشورها همچنین در پاسخ به بحران مهاجرین اروپا ،دوباره بررسی می کنند.همچنین ، در بیشتر موارد ، سرزمین های خارج از کشور مستثنی هستند. گرینلند و جزایر فارو استثنائی قابل توجه برای شینگن هستند ، هرچند که به هر حال مرزهای نسبتاً باز دارند و با بازگشت به قلمرو جبل الطارق انگلیس ، چک های کامل گذرنامه برای ورود و خروج از این صخره در نوک جنوبی اروپا نگهداری می شود.

شایان ذکر است که  با وجود اجازه سفر بدون گذرنامه از شمال نروژ تا جنوب اسپانیا ، هنوز هم ممکن است در طول مسیر تحت کنترل هویت باشید.بنابراین،در حالی که شما برای عبور از یک مرز دیگر به آن احتیاج نخواهید داشت ، بهترین کار این است که گذرنامه خود را در دسترس داشته باشید.

منطقه شنگن برای مسافران،کارگران و اقتصاد مزایای زیادی به همراه دارد. اما همه اینها با کشورهای نوردیک شروع شد که از طریق اتحادیه گذرنامه خود نشان دادند که این امکان وجود دارد.

موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.