ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

مجوزی که اجازه می دهد یک فرد از یک کشور خاص بازدید کند،به عنوان ویزا شناخته می شود (مسافرت بین المللی پذیرفته شده).این نوع سند ممکن است در قالب یک برچسب یا تمبر ثابت/قرار داده شده در یکی از صفحات پاسپورت باشد.در ادامه همراه ویزاتک باشید تا در مورد اینکه ویزا چیست و چطور میتوان نسبت به اخذ آن اقدام کرد،توضیحاتی ارائه دهیم.

یک ویزا معمولا توسط سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید،صادر میشود.بر اساس این سند شما میتوانید مجوز ورود به آن کشور را داشته باشید و به مدت مشخصی که در روی ویزای شما درج شده است اقامت داشته باشید.همچنین مواردی وجود دارد که در آن مسافری که قصد بازدید از یک کشور خاصی را دارد،ممکن است در کشور محل اقامت خود،سفارت آن کشور موجود نباشد.در این شرایط مسافر باید به کشور دیگری برای اخذ ویزای آن کشور سفر کند.(به عنوان مثال کشور کانادا در ایران سفارت ندارد و باید به منظور اخذ ویزای این کشور به ترکیه،دبی یا ارمنستان سفر کرد.)

بجز فرآیند درخواست، سیاست های ویزا از یک کشور به کشوری دیگر متفاوت است. همچنین انواع ویزاهای مسافرتی مختلفی وجود دارد که به عوامل مختلف بستگی دارد.

 • هدف سفر
 • تعداد بازدید
 • ملیت مسافر
 • بازدید از کشور

نحوه درخواست ویزا؟

روند درخواست ویزا از یک کشور متفاوت به کشوری دیگر متفاوت است. هر کشوری سیاست و قواعد خاص خودش را دارد که در هنگام پذیرش درخواست ویزا پیگیری می شود. در زیر مراحل رایج و ساده ای است که مسافر باید برای گرفتن ویزا دنبال کند را آورده ایم :

 • متقاضی باید نوع ویزایی را که برای آن درخواست می کند انتخاب کند.
 • واجد شرایط بودن را بررسی کند.
 • فرم درخواست را به دقت با تمام جزئیات لازم پر کند.
 • در نهایت،مسافر برای اخذ ویزا با تمام مدارک به سفارت مراجعه کند.

فرم درخواست ویزا می تواند به صورت آنلاین و آفلاین (اگر امکانات موجود باشد) اراده شود.برای فرآیند آفلاین باید یک فرم را دانلود کرده و پس از تکمیل کردن آن را به کنسولگری کشوری که نیاز دارد ارائه دهید.از آنجا که روند درخواست ویزا از یک کشور به کشوری دیگر متفاوت است، بنابراین هزینه های مربوط به این فرایند نیز متفاوت از کشور به کشوری دیگر است.

چه اطلاعاتی باید با فرم درخواست ویزا ارائه شود؟

متقاضی باید فرم درخواست را با تمام اطلاعات مهم پر کند. این فرم در وب سایت سفارت، که مسافر می خواهد بازدید کند، در دسترس است. در زیر جزئیاتی که متقاضی باید در فرم درخواست ویزا ارائه دهید را آورده ایم :

 1. نام متقاضی
 2. تاریخ تولد
 3. شماره پاسپورت
 4. شغل یا حرفه
 5. تاریخ سفر / اقامت در کشور مقصد
 6. آدرس و شماره تماس در کشور مقصد

به غیر از موارد فوق، متقاضی ممکن است در صورت لزوم به ارائه اطلاعات مهم دیگر بپردازد.

چک لیست قبل از درخواست برای ویزا

قبل از درخواست ویزا، یک چک لیست باید توسط مسافر تهیه شود.در زیر مواردی ذکر شده است است که او باید در نظر بگیرد:

 1. روش درخواست
 2. هزینه ویزا
 3. عکس
 4. اقدامات امنیتی سفارت
 5. اثر انگشت
 6. دستورالعمل مصاحبه سفارت

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شود.

2 نظرات
 1. مینا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من قصد سفر به ایتالیا یا فرانسه را داشتم و این اولین سفر خارج من محسوب میشه. این موضوع تاثیری در ریجکت شدن من دارد؟ البته که متاهل هستم و شرایط و مدارک را میدانم.

  1. Pouya می گوید

   منظورتون رو متوجه نشدم
   اگر منظورتون این هست که ریجکت میشید یا خیر،بستگی به مدارک و شرایط شما و در نهایت افسر کنسولگری داره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.