تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا در کشورهای حوزه شنگن

روند جدید تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا

در پاسخ به تغییرات مهاجرت و چالش های امنیتی، اتحادیه اروپا سیستم اطلاعات ویزای خود را (VIS)، ابزار مورد استفاده توسط مقامات برای ثبت نام و بررسی افرادی که درخواست ویزا برای ورود به منطقه شنگن را دارند، بهبود می بخشد.سفیران اتحادیه اروپا موافقت کردند که موضع مذاکره شورا در مورد پیشنهاد اصلاح نظام اطلاعات ویزا (VIS) و تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا صورت گیرد. بر اساس این وظیفه، ریاست شورای مذاکرات با پارلمان اروپا شروع به مذاکره می کند پس از آنکه دومی موضع خود را به تصویب رساند.

European flags in front of headquarters of European commission in Brussels in summer day در تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا
European flags in front of headquarters of European commission in Brussels in summer day

به نقل از هربرت کیکل، وزیر کشور اتریش »
ما وظیفه ای داریم تا اطمینان حاصل کنیم که کسانی که به اتحادیه اروپا می آیند برای شهروندان خود تهدیدی نیستند و از قوانین مهاجرت به حال حاضر استفاده نمی کنند. قوانین جدید VIS به بهبود امنیت کمک می کند، به ویژه از طریق ثبت نام ویزای طولانی مدت و درخواست های اقامت در سیستم.

اهداف اصلی اصلاحیه عبارتند از:
  • امنیت بیشتر پروسه اقامت کوتاه مدت را تقویت می کند.
  • شامل ویزای اقامت طولانی مدت و اجازه اقامت در پایگاه داده است.
  • اطمینان از قابلیت همکاری بین VIS و دیگر سیستم های مرتبط با اتحادیه اروپا و پایگاه های داده.

اطلاعات در VIS

طبق قوانین پیشنهادی جدید، VIS نه تنها شامل اطلاعات در مورد ویزای کوتاه مدت و همچنین در مورد ویزا و اقامت طولانی مدت و اجازه اقامت می باشد، زیرا این مدارک اجازه می دهد تا از حرکت آزاد در منطقه شنگن اطلاعات بیشتری در دسترس باشد.ثبت این اسناد در یک پایگاه داده متمرکز به مقامات کمک می کند تا تأیید صحت و اعتبار آنها را داشته باشند.

 

علاوه بر این، یک کپی دیجیتال از صفحه سند مسافرتی در VIS نیز شامل می شود. این همچنین می تواند به بازگشت اتباع غیرقانونی مهاجرت که داده های آنها را در VIS ذخیره می کند، حتی اگر اسناد مسافرتی آنها در زمان بازگشت وجود نداشته باشد، نسخه ای از آن ممکن است توسط کشورهای ثالث به عنوان مدرک ملیت به رسمیت شناخته شود .علاوه بر این، لیست اسناد مسافرتی شناخته شده که صاحب مجاز بودن آن می تواند از مرز خارجی عبور کند، در VIS قرار می گیرد تا امکان تایید اتوماتیک از سند مسافرتی متقاضی برای این منظور به دست آید.

بررسی و دسترسی

پیش از صدور ویزای شینگن یا اجازه اقامت، قوانین جدید به مقامات اجازه می دهند اطلاعات شخصیتی را که بر اساس پایگاه های مربوط به امنیت و مهاجرت های مربوطه نظیر Eurodac، سیستم ورود و خروج و پایگاه اطلاعات اسناد مسافرتی دزدیده و گم شده اینترپل را بررسی کرده است، بررسی کند.مشورت با این پایگاه های داده به صورت اتوماتیک توسط VIS آغاز می شود، در حالی که هرگونه نتیجه گیری از بررسی، توسط مقام مسئول تعیین می شود که تصمیم گیری در مورد پیگیری مناسب را تعیین می کند.

 

دسترسی به اطلاعات Europol و مقامات انتظامی به داده های VIS، که در حال حاضر تحت تصمیم شورای ۲۰۰۸ تنظیم می شود، نیز در تنظیمات VIS ادغام خواهند شد. دسترسی به داده های VIS می تواند به مقامات انتظامی اجازه دهد تا قربانیان جرم را شناسایی کنند یا در تحقیقات خود پیشرفت کنند.برای انجام تعهدات خود تحت قوانین شنگن، حامل های بین المللی نیز باید بتوانند تأیید کنند که آیا اتباع کشورهای ثروتمند که نیاز به داشتن یک ویزای معتبر دارند یا مجوز اقامت دارند یا نه. این به آنها اجازه دسترسی به VIS را نمی دهد، آنها به سادگی می توانند پاسخ بله / خیر را بیابند و یک ویزای معتبر یا اجازه اقامت را ارائه دهند.

زمینه

سیستم اطلاعاتی ویزا، که از سال ۲۰۱۱ عملیاتی شده است، یک پایگاه داده برای تسهیل روند روادید کوتاه مدت است.تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا کمک می کند تا ویزا، مرز، پناهندگی و مهاجرت اتباع کشورهای ثالث که برای سفر به منطقه شنگن به ویزا نیاز دارند را بررسی کند.این روند سفارت کشورهای عضو در سراسر جهان، و همچنین تمام نقاط مرزی خارجی را متصل می کند.

 

ارزیابی کلی VIS در سال ۲۰۱۶ توسط کمیسیون اروپا انجام شد. این نتیجه گیری می کند که سیستم مطابق با اهداف خود است، اما چالش های جدید در ویزا، مرز و مدیریت مهاجرت نیاز به تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا دارد. در تاریخ ۱۶ مه ۲۰۱۸ کمیسیون پیشنهاد اصلاح مقررات VIS را ارائه کرد.
نظر  شما در مورد تقویت سیستم اطلاعاتی ویزا در کشورهای حوزه شنگن چیست؟
لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.