سفرهای بدون ویزا بین کشورهای شنگن و انگلیس – ویزاتک

پیشنهاد سفرهای بدون ویزا بین کشورهای شنگن و انگلیس

RYA امروز متوجه شده است که کمیسیون اروپا پیشنهاد داده است که بعد از خارج شدن انگلستان از اتحادیه اروپا به شهروندان انگلستان امتیاز سفر های اروپایی حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا (visa-free travel) تعلق بگیرد. البته در صورتی که انگلستان هم امتیاز سفر های بدون ویزا را به شهروندان حوزه اتحادیه اروپا تعلق دهد. این به این معناست که شهروندان انگلیسی هنگام سفر به حوزه شنگن ، برای اقامت های کوتاه مدت ۹۰ روزه ای در بازه های ۱۸۰ روزه، احتیاج به ویزای شنگن نخواهند داشت. طی اتفاقاتی که انگلستان اتحادیه اروپا را بدون توافق ترک خواهد کرد ، این قانون از تاریخ ۳۰ مارچ ۲۰۱۹ اجرا خواهد شد.در ادامه همراه ویزاتک باشید.

تصویری زیبا از شهر لندن در سفرهای بدون ویزا بین کشورهای شنگن و انگلیستوافق یا خیر؟

اگر توافق حاصل شود، این قانون از انتهای دوره گذار (دوره ای که انگلیس از اروپا خارج میشود) اجرا میشود، همانگونه که در سند “توافق خروج” ( withdrawal agreement) ذکر شده است. این قانون تابع تعهد متداوم کمیسیون است که ذکر میکند در مذاکرات مربوط به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، حقوق شهروندان باید در اولویت قرار گیرد.

این پیشنهاد کاملا مشروط بر این است که انگلیس متقابلا به حوزه اتحادیه اروپا، به شکلی غیر تبعیض آمیز، سفر های بدون ویزا تعلق دهد. این قانون در راستای قانون ویزای متقابل است (visa reciprocity). دولت انگلیس اعلام کرده که قصد ندارد که از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برای سفر های کوتاه مدت که به منظور گردشگری و یا سرمایه گذاری انجام میگیرند درخواست ویزای انگلیس کند. قوانین اتحادیه اروپا بر کشور های غیر اتحادیه که به کشور های این اتحادیه سفر میکنند، مسلما برای شهروندان انگلیسی، زمانی که دیگر عضو این اتحادیه نیستند اجرا خواهد شد. مثل قوانین نظارت بر مرزها.

پیشنهاد امروز، یکی تمهیداتی است که به عنوان تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مورد نیاز است. این، جدا از مذاکرات در حال پیشروی در رایطه با خروج انگلیس است.این پیشنهاد باید در پارلمان و شورای اروپا مورد پذیرش قرار گیرد. کمیسیون از هر دو نهاد خواسته تا سریعا این پیشنهاد را پیش ببرند تا در زمانی مناسب، قبل از ۳۰ مارچ ۲۰۱۹ مورد قبول واقع شود.

پیشینه

در تاریخ ۲۹ مارچ ۲۰۱۷، پیرو بند ۵۰ از عهد نامه که در رابطه با اتحادیه اروپاست، انگلستان شورای اتحادیه اروپا را در جریان تصمیم خود مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا قرار داد. این به این معناست که اگر یک توافق خروج مورد تایید، در روز دیگری صورت نگیرد، تمام قوانین اولیه و ثانویه اتحادیه اروپا در رابطه با انگلستان، قبل از ۳۰ مارچ ۲۰۱۹ اجرا نخواهد شد. انگلستان تا آن زمان “کشور سوم” تلقی خواهد شد.

اروپا سیاست های ویزائی مشترک برای اقامت های کوتاه مدت در حوزه شنگن دارد که شامل یک لیست از کشور هایست که زمانی که از کشور هایشان عبور میکند باید ویزا داشته باشند همینطور یک لیست دیگر از کشور هایی که از این قید مستثنی هستند. در مورد این لیست ها در آیین نامه شماره ۵۳۹/۲۰۰۱ و ضمیمشان توضیح داده شده.

برای ملیت های انگلیس، زمانی که قوانین اتحادیه اروپا دیگر در رابطه با انگلیس صدق نشود، سفر های بدون نیاز به ویزا به ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا که از اعضای حوزه شنگن هستند ممکن خواهد بود. همینطور در کشور های متحد شنگن یعنی ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس. این قانون شامل کشور های رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس که هنوز عضو کامل حوزه شنگن نیستند هم میشود.

پیشنهاد امروز مربوط به ملیت های انگلیسی است که شهروند بریتانیایی هستند. طبق قانون انگلیس، ۶ گروه از ملیت های بریتانیایی وجود دارند که شهروندان بریتانیایی یکی از آنها هستند. ۵ گروه دیگر که شامل (British nationals Overseas)که شامل مردم هنگ کنگ میشود، British overseas territories citizens BOTC که مردمان کشور های وابسته به انگلیس هستند.

(British overseas citizens (BOC و (British protected persons (BPP) and British subjects (BS که شامل مردمانی هستند که ارتباطی نزدیک با انگلستان دارند، شهروندان عضو اتحادیه محسوب نمیشوند اما میتوانند از مزایای سفر بدون ویزا به حوزه شنگن بهره مند شوند. ملیت های بریتانیایی که مقیم جبل الطارق هستند هم میتوانند بدون ویزا به حوزه شنگن سفر کنند.

قدم های بعدی

بسیار مهم است که بدانید هر تصمیمی مبنی بر آزادی عمل بعد از برکزیت بدون توافق احتمالا با مخالفت محافظه کاران متمایل به اروپا مواجه خواهد شده که به شکل بالقوه هرگونه توافق برای ویزای متقابل را به خطر می اندازد.

RYA به سختی به کار خود ادامه میدهد تا اطمینان حاصل کند که همچنان که دولت خروج انگلستان را به مذاکره میگذارد،فعالیت های اعضا را نیز در نظر میگیرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این سایت مراجعه کنید. www.rya.org.uk/go/Brexit.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.