ویزای شینگن

شاید شما هم قصد سفر به اروپا و کشورهای حوزه شینگن را دارید و به دنبال این هستید که چطور میتوانید ویزای شینگن بگیرید یا دوست دارید بدانید که بهترین سفارت برای ویزای شینگن کدام است؟ – به همین منظور ما در این نوشته قصد داریم تا توضیحاتی ارائه دهیم که شرایط دریافت ویزای شینگن چیست و آیا چیزی به نام ویزای تضمینی شینگن وجود دارد؟ – چند روز طول میکشد تا جواب ویزای شما حاضر شود و قیمت ویزای شینگن چقدر است؟ – در ادامه همراه ویزاتک باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

ویزای شینگن چیست؟

این ویزا یک سند برای اقامت کوتاه است که به شخص اجازه می دهد در یکی از کشورهای حوزه شینگن،رفت و آمد داشته باشد.برا اساس این نوع ویزا،دارنده ی آن قادر است تا آزادانه در داخل هر یک از این کشورها بدون هیچ کنترل مرزی رفت و آمد داشته باشد.فراموش نکنید که ویزای شینگن برای اهداف توریستی صادر میشود و در صورتیکه قصد تحصیل،کار یا … را داشته باشید،باید از انواع دیگر ویزاهای ملی استفاده کنید.

تصویری از بنر ویزای شینگنمنطقه‌ی شنگن از ۲۶ کشور تشکیل شده است.از ۲۶ کشور تحت توافق شنگن، ۲۲ کشور جزو اتحادیه‌ی اروپا و ۴ کشور عضو EFTA هستند.این ویزا ، اکثر کشورهای اروپایی به جز انگلیس را پوشش می‌دهد و کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند به زودی بخشی از این توافقنامه می‌شوند. با این حال، کشورهایی مانند نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین که بخشی از اتحادیه‌ی اروپا نیستند در حال حاضر به منطقه‌ی شنگن تعلق دارند و از سیاست حرکت آزادانه بهره می‌برند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

کشورهای منطقه شنگن معمولا برای ارائه ی ویزا،مدارک یکسانی را می خواهند اما در برخی از موارد ممکن است طبق نظر افسر کنسولگری،نیاز به ارائه ی مدارک بیشتری باشد.با این حال ما در ادامه مدارکی که از شما خواسته میشود را لیست کرده ایم :

 • نامه تمکن مالی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه
 • پرینت حساب بانکی به اعضای هر نفر ( ۳ ماه اخیر )
 • مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات
 • ۶۰ تا ۱۲۰ یورو پول نقد برای هزینه درخواست و هزینه‌های جانبی ویزا
 • مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
 • پرینت رزرو بلیط برگشت که در زمان ورود به کشور مقصد به ماموران گمرک ارائه می‌شود.
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی ۳۰.۰۰۰ یورو برای کشورهای حوزه شنگن
 • فرم درخواست ویزا که باید کامل و بدون نقص پر شده و همه‌ی محل‌های مورد نظر امضاء شود. (به ازای هر فرد)
 • دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید و جدید مشابه با عکس گذرنامه (سایز عکس بسته به نوع سفارتخانه متفاوت است).
 • داشتن پاسپورت با ۳ الی ۶ ماه اعتبار بعد از تاریخ شروع سفر و حداقل دو صفحه‌ی خالی و همین‌طور کپی همه‌ی ویزاهای قبلی.
 • رزرو هتل و یا دعوت‌نامه دوست و یا اقوام به عنوان میزبان در صورت اقامت در مسکن آنها (به همراه کپی پاسپورت و کارت شناسایی میزبان و مدارک اثبات اقامت وی در حوزه شنگن)

مراحل درخواست ویزای شینگن

قبل از هرکاری برای اخذ ویزای شینگن،پیشنهاد میشود حتما از طریق یک کارگزار یا متخصص انجام دهید.به طور کلی شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. تکمیل مدارک
 2. پر کردن فرم‌های مربوطه
 3. عقد قرارداد با شرکت یا کارگزا
 4. درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان مربوطه
 5. بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و بر طرف کردن نواقص احتمالی
 6. ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی طرف قرارداد شما
 7. انجام انگشت نگاری توسط متقاضی

پاسخ ویزای شینگن

پس از اخذ وقت سفارت برای دریافت ویزا و مصاحبه از زمانی که مدارک خود را تحویل سفارت میدهید،۱۴ روز بعد جواب شما حاضر خواهد بود.اگرچه،در برخی از موارد و بنابر درخواست افسر کنسولگری،ممکن است برخی مدارک اضافی از شما خواسته شود و حتی تا یک ماه هم ممکن است طول بکشد.اما اینکه جواب ویزا پس از یک ماه داده شود،به ندرت پیش می آید.

تصویری از جواب ویزای شینگن به طور معمول، اگر ویزا برای شما صادر شده باشد، فقط پاسپورت خود را در یک پاکت تحویل می‌گیرید و در صورتی که یک نامه همراه پاسپورت تحویل بگیرید، ویزای شینگن شما ریجکت شده است. معمولا متقاضیان برای دریافت جواب ویزای شنگن خود، باید حضوری به دفاتر کارگزاری و یا کنسولگری مراجعه کنند اما، در صورت امکان، می‌توانید درخواست دهید که جواب برای شما با پست و یا پیک ارسال شود.

اگر خدمات پیگیری از طریق پیامک را انتخاب کرده باشید، زمانی ‌که به درخواست شما رسیدگی شود یا ویزای شما آماده باشد از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد. این پیامک‌های رهگیری به شماره موبایل‌های نوشته شده در فرم درخواست ویزا ارسال می‌شود.

بهترین سفارت برای اخذ ویزا

اینکه کدام سفارت برای اخذ ویزای شینگن بهتر است،سوالی است که تقریبا بی جواب است و در صورتیکه که مدارک شما کامل باشد،شانس اخذ ویزای شما بالا خواهد بود.اما در مجموع اگر اولین بار است که ویزای شینگن درخواست میدهید یا اصلاحا ویزا اولی هستید،از سفارت فرانسه اقدام نکنید و ترجیحا در یکی از تورهای اروپا که به مقصد حوزه شنگن برنامه ریزی شده اند،ثبت نام کنید.شاید این بهترین گزینه برای شما باشد.

نکاتی که بهتر است بدانید :

 • بدون انگشت نگاری نمیتوان ویزا گرفت.
 • خرید بلیط برگشت تا قبل از تایید ویزا توصیه نمی‌شود.
 • چیزی به نام ضمانت برای بازگشت نزد سفارت وجود ندارد.
 • ۳۰ الی ۹۰ روز قبل از سفر،نسبت به درخواست ویزای خود اقدام کنید.
 • اگر دعوتنامه داشته باشید،شانس شما برای اخذ ویزا خیلی بیشتر است.
 • چیزی به نام ویزای تضمینی وجود ندارد و هیچ تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد.
 • معمولا بعد از ریجکت شدن ویزای شینگن،حدود ۶ ماه بعد میتوانید دوباره درخواست دهید.
 • اگر به صورت خانوادگی قصد سفر دارید،پیشنهاد میشود در یکی از تورهای اروپایی ثبت نام کنید.
 • قبل از درخواست،چند سفر که دارای ویزای معتبر باشد بروید تا پاسپورت شما دارای سابقه سفر باشد.
 • قبل از ارائه ی مدارک خود به سفارت،حتما از یک متخصص برای اطمینان از کامل بودن مدارک خود،مشاوره بگیرید.
 • ۶ ماه قبل از ارائه ی مدارک به سفارت،حساب بانکی خود را گردش دهید تا مدرک شما کامل تر شود.همچنین مبالغ واریزی به حساب خود را به صورت خورد خورد انجام دهید تا طبیعی تر به نظر برسد و سعی کنید مبالغ واریزی به حساب شما،از چند شماره حساب باشد نه یک حساب.

انواع ویزای شنگن

هر ویزای شنگن که توسط کشورهای عضو شنگن صادر میشود،به دارنده ویزا اجازه میدهد تا در محدوده ی کشورهای شنگن به صورت آزادانه رفت و آمد کند.اما این ویزا یک سری محدودیت ها نیز دارد.

با توجه به نوع ویزا که توسط سفارت / کنسولگری خاص هر کشور شنگن صادر می شود، محدودیت های مختلفی وجود دارد که به ویزای خاص مطابق با ماهیت مسافرت و سایر شرایط مربوطه اعمال می شود.

ویزای شنگن یکنواخت یا متحدالشکل (Uniform Schengen Visas (USV))

ویزای شنگن یکنواخت یا متحدالشکل اولین مورد از انواع ویزای شنگن است که شامل یک اجازه ورود یا ویزا از سمت یکی از کشورهای منطقه شنگن است که به دارنده ویزا اجازه میدهد در محدوده شنگن به مدت ۹۰ روز تردد کند.

کشورهای منطقه شنگن

کشورهایی که میتوانند ویزای یکسان یا متحد الشکل صادر کنند در لیست زیر آمده است (کشورهای منطقه شنگن)(۲۶ کشور)

با توجه به اهداف سفر، ویزای شنگن یکنواخت به دو دسته “A” و “C” تقسیم می شود.

ویزای نوع “A” : این نوع از ویزا به دارندگان ویزا این امکان را می دهد تا به قصد ترانزیت یعنی توقف در فرودگاه یکی از کشورهای منطقه شنگن وارد فرودگاه آن کشور شده و ضمن توقف در فرودگاه به مقصد مورد نظر خود پرواز کنند.

دارندگان این نوع ویزا بایستی توجه داشته باشند که امکان خروج از محدوده ی فرودگاهی و وارد شدن به خاک این کشور را ندارند و صرفا می توانند جهت تعویض پرواز خود به مقصد نهایی از آن استفاده کنند. در واقع این حالت برای زمانی است که افراد می خواهند بین دو کشور که عضو شنگن نیستند سفر کنند اما مجبورند تا توقفی در یکی از کشورهای عضو شنگن جهت تعویض پرواز خود انجام دهند بنابراین این نوع ویزا را درخواست می دهند.

ویزای نوع “C” : این ویزا نیز نوعی ویزای کوتاه مدت است که به دارندگان آن این اجازه را میدهد که برای مدت معلومی و در صورت تایید درخواست در یک کشور عضو شنگن اقامت داشته باشند. این نوع ویزا نیز سه حالت مختلف را شامل می شود.

انواع ویزای نوع "C"

یکبار ورود ( Single Entry ) : این بدان معناست که چنانچه شما یکبار وارد محدوده کشور عضو شنگن شدید و آن را ترک کردید دیگر قادر به بازگشت نخواهید بود حتی اگر از مدت زمان ویزای شما زمانی مانده باشد. فقط یکبار حق ورود و خروج دارید.

دوبار ورود ( Double Entry ) : حالت دوم بدین معناست که شما می توانید یکبار، کشور عضو شنگنی را که ویزای آن را دریافت کردید ترک کنید و مجددا در محدوده زمانی که ویزای شما دارای اعتبار است می توانید به محدوده ی کشور عضو شنگن برای بار دوم وارد شوید و در این حالت اگر برای بار دوم محدوده مذکور را ترک کردید قادر نیستید برای بار سوم به آن وارد شوید حتی اگر زمان ویزای شما تمام نشده باشد.

تعدد ورود (Multiple Entry ): در این حالت محدودیتی برای ورود و خروج به کشور عضو شنگن که ویزای آن را دریافت کردید وجود ندارد و می توانید تا ۹۰ روز و در یک محدوده زمانی شش ماهه در کشورهای محدوده شنگن اقامت داشته باشید و محدوده زمانی شش ماهه شما دقیقا از اولین ورود شما به یکی از کشورهای عضو شنگن شروع خواهد شد.

ویزاهای محدود شده (Limited territorial validity visas (LTV))

این نوع از ویزا که یکی دیگر از انواع ویزای شنگن است ، در مواقع خاصی که مسائل اخلاقی مانند مسائل انسانی و یا در راستای تحقق برخی قواعد بین المللی که ویزای USV که پیش تر در مورد آن صحبت شد، قادر به پاسخگویی نباشد، صادر می شود.

دارندگان این نوع ویزا بجز در کشور مبدا و مقصد معین شده عضو شنگن، حق هیچگونه بازدید، توقف و یا ترانزیت در دیگر کشورهای عضو را ندارند. این نوع ویزا برای افرادی که مدارک سفر رسمی و تایید شده ای جهت سفر به محدوده شنگن ندارند و در شرایط اضطراری برای ورود هستند صادر می شود.

ویزاهای ملی (National visas) :

نوع D : ,ویزای نوع D به کسانی تعلق می گیرد که در حال درس خواندن یا کار کردن هستند و در واقع نیازمند این هستند که برای مدت پایداری به فعالیت های خود در آن کشور ادامه دهند.

ویزای نوع D می تواند از نوع یکبار ورود باشد بدین مفهوم که فرد متقاضی پس از اخذ ویزا، می تواند برای مدت معلوم که لازمه ی انجام تحصیلات و یا اشتغالش می باشد، در کشوری که ویزای آن را اخذ نموده اقامت داشته باشد و تنها زمانی که کارهایش انجام شد کشور مربوطه را به قصد کشور مبدا ( کشور خودش) ترک کند. در این حالت فرد اگر کشور مقصد را فقط یکبار ترک کند دیگر قادر نخواهد بود مجدد به آن بازگردد.

ضمنا این ویزا می تواند با امکان ورود و خروج چندگانه نیز صادر شود که لازم است شرایطی را احراز کند، این معیارها شامل موارد زیر هستند:

برای دانشجویانی که برنامه ی تحصیلی آنها در مدت زمان حداکثر یکساله به پایان میرسد.

برای دانشجویانی که مدت زمان تحصیل آنها بیشتر از یکسال خواهد بود و در واقع برای دوره های کامل آموزشی ثبت نام کرده اند، این امکان وجود دارد که ویزای یکساله با قابلیت چند بار ورود و خروج را دریافت کنند که البته می توانند ویزا را هر سال تا پایان دوران تحصیلی شان تمدید کنند.

افرادی که دارای شغل مرتبط با مسایل آموزشی هستند بعنوان مثال در موسسات و یا مراکز تحقیقاتی سطح بالا در هر کشور عضو شینگن مشغول فعالیت هستند. ضمن اینکه این ویزا برای خود فرد و کلیه اعضای خانواده که به آن فرد نزدیک باشند ، صادر می شود.

برای افرادی که بصورت حرفه ای به کشورهای محدوده شینگن سفر می کنند با هدف اشتراک گذاری تجربیات شان مانند ورزشکاران، هنرمندان.

برای مواقع اضطراری بخصوص در مورد موضوعات پزشکی و در شرایطی که فرد قادر به ترک کردن محدوده ی شنگن در زمان تعیین شده نباشد.

پس از امضای کنوانسیون شنگن در لوکزامبورگ در سال ۱۹۹۰، در میان ۲۲ ایالت عضو اتحادیه اروپا و ۴ ایالت عضو EFTA ، مفهوم جنبش آزاد پس از ۵ سال شروع به کار کرد و به کشورهای عضو شنگن اجازه میدهد که به صورت آزادانه در منطقه شنگن به صورت آزادانه تردد کنند.

در حال حاضر شنگن بیشتر کشورهای اروپایی را با استثنائی که برای انگلستان و کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند که به زودی عضو شنگن میشوند ، را پوشش می دهد.

در هر صورت اعضای برخی از کشورها برای ورود به منطقه شنگن نیاز به اخذ ویزای شنگن دارند.لیست کشورهایی که شهروندان آن نیاز به اخذ ویزای شنگن دارند در زیر آمده است.

کشورهایی که به ویزای شنگن نیاز دارند

چه کسانی به ویزای شنگن نیاز دارند
 • افغانستان
 • گینه
 • پرو
 • الجزایر
 • گینه بیسائو
 • فیلیپین
 • آنگولا
 • گایانا
 • قطر
 • ارمنستان
 • هائیتی
 • روسیه
 • آذربایجان
 • هند
 • رواندا
 • بحرین
 • اندونزی
 • ساموآ
 • بنگلادش
 • ایران
 • سائوتومه و پرینسیپ
 • بلاروس
 • عراق
 • عربستان صعودی
 • جامائیکا
 • بلیز
 • سنگال
 • اردن
 • بنین
 • سیرا لئون
 • بوتان
 • قزاقستان
 • بولیوی
 • کنیا
 • سومالی
 • بوتسوانا
 • آفریقای جنوبی
 • بورکینافاسو
 • کویت
 • سریلانکا
 • میانمار
 • قرقیزستان
 • سنت لوسیا
 • بوروندی
 • لائوس
 • کامبوجیا
 • لبنان
 • سودان
 • کامرون
 • بوروندی
 • سورینام
 • کیپ ورد
 • لیبریا
 • سوازیلند
 • آفریقای مرکزی
 • لیبی
 • سوریه
 • چاد
 • نیجریه
 • وانواتو
 • اتیوپی
 • نیجر
 • ویتنام
 • فیجی
 • کره شمالی
 • یمن
 • گابن
 • ماریانای شمالی
 • زامبیا
 • گامبیا
 • عمان
 • زیمباوه
 • پاکستان
 • کوزوو
 • غنا
 • پالائو
 • پاپوآ گینه نو
 • تاجیکستان
 • چین
 • مالاوی
 • تانزانیا
 • مالدیو
 • تایلند
 • کومور
 • مالی
 • تیمور شرقی
 • جمهوری دموکراتیک کنگو
 • تونس
 • جیبوتی
 • مغولستان
 • ترکیه
 • مراکش
 • ترکمنستان
 • جمهوری دومینیکن
 • موزامبیک
 • تووالو
 • اکوادور
 • نامیبیا
 • اوگاندا
 • مصر
 • نائورو
 • گینه استوایی
 • نپال
 • ازبکستان
 • اریتره
 • کنگو
 • جزایر مارشال
 • توگو
 • ساحل عاج
 • موریتانی
 • تونگا
 • کوبا
 • میکرونزی
 • ماداگاسکار

در نظر داشته باشید که کشورهای منطقه شنگن و همچنین کشورهایی که برای سفر به منطقه شنگن نیازی به ویزا ندارند اجازه اقامت در کشورهای متقابل بدون مجوز را ندارندو فقط برای سفر در مدت زمان مشخصی ( ۹۰ روز )میتوانند رفت و آمد داشته باشند.

در همین حال، کشورهایی وجود دارند که شهروندان این کشور باید یک ویزای حمل و نقل هوایی نیز برای تغییر هواپیما در یک فرودگاه در یک کشور شنگن را دریافت کنند.لیست این کشورها در زیر آمده است :

 • افغانستان
 • بنگلادش
 • کنگو
 • اریتره
 • اتیوپی
 • غنا
 • ایران
 • عراق
 • نیجریه
 • پاکستان
 • سومالی
 • سریلانکا

با این حال استثنائاتی مربوط به ویزای حمل و نقل فرودگاه برای افراد خاص وجود دارد. در صورت شرایط زیر، اتباع کشورهای مذکور نیازی به اخذ ویزای حمل و نقل هوایی ندارند.

شخص در یک کشور عضو شنگن قبلا اقامت داشته و یک ویزای شینگن معتبر برای اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت در پاسپورت او وجود داشته باشد.

 • شخص دارای مجوز اقامت در کشورهایی مانند آندورا، کانادا، ژاپن، سان مارینو یا ایالات متحده است که محل نگهداری آن را تضمین می کند.
 • فرد بعد از استفاده از این ویزا یک ویزای معتبر شینگن یا یک ویزای معتبر برای ورود به یکی از کشورهای EFTA و نیز کانادا، ژاپن یا ایالات متحده برخوردار باشد.
 • شخص دارای یک عضو خانواده ای از شهروندان اتحادیه اروپا باشد.(تنها خانواده نزدیک)
  شخص پاسپورت دیپلماتیک داشته باشد.
 • اگر عضو خانواده ای از یک کشور اتحادیه اروپا / EEA هستید، لزوما به معنای این نیست که برای ورود به منطقه شنگن به ویزای شنگن نیاز ندارید. این تنها به این معنی است که رویه های دریافت ویزا کاهش می یابد و سریع تر می شود.

با این حال، برای این که درخواست کنید، باید استانداردهای خاصی از قبیل:

 • شما باید یک عضو خانواده درجه اول از شهروند اتحادیه اروپا / EEA باشید.
 • شما باید به عنوان شهروند اتحادیه اروپا / EEA در مقصد سفر یا کشور اقامت در منطقه شنگن بپیوندید و مدرکی از آن داشته باشید.

در مورد شهروندانی که بیش از یک ملیت دارند، شرایط ویزا بستگی به گذرنامه ای که استفاده میکنند دارد.

در صورتی که شما دارای ویزای D هستید که اجازه می دهد تا نه تنها وارد یک منطقه شنگن شوید، بلکه مدت زمان مشخصی را نیز در آن زندگی کنید، داشتن مجوز اقامت در کشور خاصی که شما می توانید از هر یک از کشورهای شنگن برای مدت ۹۰ روز دریافت کنید نیاز به توضیحات لازم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.