کشورهای منطقه شنگن

کشورهای منطقه‌ی شینگن شامل ۲۶ ملت است که توافق کرده‌اند شهروندان‌شان به طور آزادانه در این منطقه جابجا شوند، به طوری که گویی کشور واحدی است. از ۲۶ کشوری که توافق شنگن را امضا کرده‌اند، ۲۲ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و ۴ کشور دیگر عضو EFTA ( انجمن تجارت آزاد اروپا ) هستند.

منطقه‌ی شنگن که نام «توافق شنگن» را یدک می‌کشد منطقه‌ای است که در آن ۲۶ کشور مختلف اروپایی، مرزهای داخلی خود با سایر کشورهای عضو و خارج از کشور را برای حرکت آزاد و بدون محدودیت مردم، کالاها، خدمات و سرمایه لغو کرده‌اند، در صورتی که طبق قوانین مشترک برای کنترل مرزهای خارجی و مبارزه با جنایت از طریق تقویت سیستم قضایی مشترک و همکاری پلیس باشد.

تصویری از کشورهای منطقه شینگن بر روی نقشه
تصویری از کشورهای منطقه شینگن بر روی نقشه

مرزهای بین کشورهای اروپایی در کل منطقه‌ی شینگن تنها بر روی نقشه وجود دارند و سفر آزادانه‌ی بیش از ۴۰۰ میلیون اتباع کشورهای منطقه شینگن در بخش‌های کنترل پاسپورت و کنترل مرزی در داخل و خارج از منطقه تضمین شده است، زیرا مانند کشوری واحد است و حقوق سفر و جابجایی در تمام این کشورها یکسان است.

 • اعضا: ۲۶ کشور
 • تأسیس: سال ۱۹۹۵
 • جمعیت: ۴۱۹,۳۹۲,۴۲۹
 • مساحت: ۴,۳۱۲,۰۹۹  کیلومتر مربع، (۱,۶۶۴,۹۱۱  مایل مربع)

کشورهای منطقه شنگن

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

همان‌طور که در لیست بالا مشاهده می‌کنید، منطقه‌ی شنگن دارای ۲۶ کشور عضو است که ۲۲ کشور آن به طور کامل قوانین شنگن را اجرا می‌کنند و ۴ کشور آنها که عضو اتحادیه‌ی تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند، قوانین شنگن را از طریق موافقت‌نامه‌های خاص مربوط به توافق شنگن اجرا میکنند.

چند نکته

 • ۳ کشور اروپایی ایسلند، نروژ و سوئیس عضو شنگن هستند، اما عضو اتحادیه‌ی اروپا نیستند.
 • ۳ منطقه‌ی آزور، مادیرا و جزایر قناری اعضای خاص اتحادیه ی اروپا و بخشی از منطقه‌ی شنگن هستند، با این وجود که خارج از قاره ی اروپا قرار دارند.
 • از سوی دیگر، ۳ کشور موناکو، سان مارینو و شهر واتیکان اعضای منطقه‌ی شنگن نیستند، اما مرزهایشان برای کشورهای عضو باز است.
 • ۶ عضو دیگر اعضای اتحادیه‌ی اروپا هنوز عضو توافقنامه ی شنگن نشده اند؛
 • ایرلند و انگلستان، که هنوز ترجیح میدهند عضو نشوند و رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس که لازم است عضو شوند و به زودی به دنبال پیوستن به آن هستند.
 • مرزهای خارجی منطقه‌ی شنگن ۵۰،۰۰۰ کیلومتر هستند که ۸۰ درصد آن از آب و ۲۰ درصد آن از زمین تشکیل شده است.
 • این ناحیه دارای صدها فرودگاه و بندرهای دریایی، مناطق عبور زمینی با مساحت ۴,۳۱۲,۰۹۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۴۱۹،۳۹۲،۴۲۹ میلیون شهروند است.

دقت کنید! اگرچه بیشتر کشورهای منطقه شنگن عضو اتحادیه ی اروپا هستند، نباید منطقه ی شنگن را با اتحادیه ی اروپا اشتباه بگیرید.

ویژگی‌های اساسی منطقه‌ی شنگن

لغو مرزهای بین کشورهای اروپایی به موارد زیر منجر شده است:

۱. مهاجران هر کدام از کشورهای جهان، زمانی که در منطقه شنگن هستند، میتوانند به صورت آزادانه از مرزهای داخلی کشورهای شنگن بدون بازرسی مرزی عبور کنند.

۲. استانداردهای مشترک برای عبور از مرزهای خارجی کشورهای شنگن وجود دارد.

۳. شرایط ویزای برای ورود و اقامت کوتاه‌مدت برای همه کشورهای عضو شنگن هماهنگ است.

۴. بهبود همکاری بین پلیس کشورهای عضو رخ داده است.

۵. همکاری قضایی خاص از جمله استرداد سریع‌تر مجرمان، و انتقال آسا‌ن‌تر برای اجرای احکام جنایی بین کشورهای شنگن وجود دارد.

۶. پایگاه داده‌ی مشترک پیشرفته، کمک به کشورهای عضو برای تبادل سریع اطلاعات در مورد افراد و کالاها با نام سیستم اطلاعات شنگن (SIS) وجود دارد.

۷. باوجود آزادی تضمین‌شده توسط منطقه شنگن، پلیس از اختیارات بررسی در مرزهای داخلی و در مناطق مرزی در شرایط خاص برخوردار است، اما این بررسی بازرسی مرزی نیست. پلیس می‌تواند از افراد در مرزهای داخلی اطلاعاتی در مورد اقامت در کشورهای منطقه‌ی شنگن و سؤالات بیشتر مرتبط با آن بپرسد.

۸. اگر کشوری در شنگن به دلیل تهدیدی جدی، امنیت کامل داخلی نداشته باشد، میتواند به طور موقت بازرسی مرزی را در مرزهای داخلی خود تقویت کند، اما نباید بیش از ۳۰ روز طول بکشد.

مقررات حقوقی مربوط به شنگن طبق قانون اتحادیه‌ی اروپا

در زیر چهار مقررات مهم مربوط به کشورهای منطقه‌ شنگن آمده است که در قانون اتحادیه‌ی اروپا هم وجود دارند:

۱. کد مرزهای شنگن (مقررات (EC) شماره‌ی ۵۶۲/۲۰۰۶)

این قانون مقررات پیشنهادی مربوط به جابجایی مردم در مرزهای کشورهای منطقه شنگن ، لغو ممنوعیت مرزهای داخلی و همچنین تلاش برای هماهنگی معیارهای عبور از مرزهای خارجی برای اقامت کوتاه‌مدت اتباع کشورهای ثالث را مشخص میکند.

۲. کد ویزا (مقررات (EC) شماره‌ی ۸۱۰/۲۰۰۹)

این قانون مراحل و معیارهای صدور ویزای کوتاه‌مدت و حمل‌و‌نقل هوایی اتباع کشورهای ثالث را مشخص میکند.

۳. سیستم ترافیک مرزی محلی (مقررات (EC) 1931/2006)

این قانون نشان میدهد که در چارچوب مقررات، موافقت‌نامه‌های دوجانبه‌ی کشورهای شنگن با کشورهای مرزی خود مجاز است، که بر اساس آن همان کشورها می‌توانند کنترل مرزی را برای افرادی که در آن محدودهی مرزی زندگی میکنند با هدف جلوگیری از ایجاد موانع تجاری، تجارت اجتماعی و فرهنگی، یا همکاری منطقه‌ای کاهش دهند.

۴. سیستم اطلاعات ویزا (VIS) (مقررات (EC) 767/2008)

این مقررات برای کنترل تبادل آسان اطلاعات بین کشورهای شنگن مورد درخواست و صدور ویزای کوتاه‌مدت به کار می‌رود.

معیارهای عضویت در کشورهای عضو شنگن

بسیاری از کشورهای اروپایی قصد دارند بخشی از منطقه‌ی شنگن باشند یا به عضویت کشورهای منطقه شنگن درآیند، اما اساساً همه ی آنها نمیتوانند بلافاصله این کار را انجام دهند. زیرا پیش‌شرط‌ها یا معیارهایی وجود دارد که کشورهایی که مایل به پیوستن به منطقه ی شنگن هستند، باید ظرفیت آن را داشته باشند یا شاید نیاز به آمادگی بیشتر دارند که بتوانند:

 • قادر باشند از طرف دیگر کشورهای شنگن مرزهای خارجی منطقه را کنترل کنند و همچنین ویزاهای هماهنگ شینگن صادر کنند.
 • این صلاحیت را داشته باشند که پس از لغو کنترل مرزی بین کشورهای شنگن با دیگر سازمان‌های اجرای قانون شنگن به صورت توانمند و هماهنگ عمل کنند تا سطح بالاتری از امنیت ایجاد کنند.
 • برای اعمال «قوانین شنگن» یا برای کنترل مرزهای زمینی، دریایی و هوایی، صدور ویزای اقامت کوتاه‌مدت، همکاری با پلیس و حفاظت از اطلاعات شخصی مجهز باشند.
 • آماده‌ی پیوستن و استفاده از سیستم اطلاعات شنگن (SIS) باشند.

* توجه: کشور داوطلب قبل از پیوستن به منطقه‌ی شنگن باید ارزیابی شنگن شود. پس از آن، بر روی کشور عضو ارزیابی دوره‌ای انجام میشود تا اطمینان حاصل شود آئین‌نامه‌ی شنگن را دنبال میکند.

مکانیزم‌هایی که شنگن از طریق آن‌ها از امنیت شهروندان خود حفاظت میکند و تقلب اسناد مسافرتی افراد ممنوعه برای ورود به کشورهای منطقه شنگن را شناسایی میکند عبارتند از:

 • سیستم اطلاعاتی ویزا (Visa Information System): این سیستم پشتیبانی امنیت منطقه‌ی شنگن، ابزاری برای تبادل اطلاعات برای درخواست ویزای کوتاه‌مدت بین کشورهای منطقه شنگن است.
 • سیستم اطلاعات شنگن (SIS): که سیستم پشتیبانی دیگری برای امنیت منطقه‌ی شنگن است و به عنوان ابزار تبادل اطلاعات مربوط به مجرمان مظنون، افرادی که ممکن است حق ورود و اقامت در منطقه‌ی شنگن را نداشته باشند، اموال به سرقت رفته، اختلاس شده یا گمشده و همچنین افراد گم شده بین کشورهای شنگن عمل میکند.
 • انگشت نگاری اروپا (EURODAC): مکانیزم مکمل دیگری برای تضمین امنیت منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا است. EURODAC پایگاه داده‌ی اثر انگشت است که با مقایسه‌ی مجموعه دادههای اثر انگشت برای شناسایی پناه‌جویان و عبورکنندگان غیرقانونی از مرزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمام مکانیزم‌های امنیتی مطرح شده ی منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا توسط «eu-LISA»، که آژانس اتحادیه‌ی اروپا برای سیستم‌های بزرگ مدیریتی است، مدیریت می‌شود.

سیستم اطلاعات ویزا (VIS)

نقش اصلی VIS به اشتراک گذاری اطلاعات ویزا بین کشورهای منطقه شنگن و همچنین ارسال داده‌های سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌های غیراتحادیه‌ی اروپا و کشورهای خارجی به مرزهای خارجی منطقه‌ی شنگن است.VIS از طریق تطبیق بیومتریک، یعنی عمدتاً اثر انگشت متقاضیان ویزای شنگن کوتاه‌مدت و ویزاهای ترانزیت فرودگاهی، داده‌های تجزیه و تحلیل شده و پردازش شده، به ویژه در مورد هویت و هدف سفر تولید میکند.

VIS در قالب‌های زیر به امنیت منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا کمک میکند:

پشتیبانی صدور ویزا و فرآیند بازرسی مرزی

VIS سیستمی است که برای فرآیند صدور ویزای کوتاه‌مدت و ترانزیت شنگن به کار می‌رود. همچنین به عنوان ابزار پلیس و مرزبانان عمل می‌کند تا از طریق داده‌های بیومتریک، به سرعت قانونی بودن صاحب ویزا را تأیید کنند و افرادی را که با اسناد جعلی یا بدون اسناد در منطقه‌ی شنگن اقامت کنند شناسایی کنند.

مبارزه با اقدامات غیرقانونی

VIS به عنوان ابزار مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی افراد مانند خرید ویزا و غیره استفاده می‌شود.

محافظت از مسافران شنگن

با استفاده از VIS، مرزبانان به راحتی افرادی را که با هویت فرد دیگری در سراسر منطقه‌ی شنگن سفر میکنند شناسایی می‌کنند.

کمک به برنامه‌های پناهندگی

از طریق ویزا، یافتن کشور مناسبی در اتحادیه‌ی اروپا برای برنامه ی ویژه پناهندگی آسان‌تر است.

سطح امنیت منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا را بهبود می‌بخشد

VIS به عنوان ابزاری برای جلوگیری، شناسایی و بررسی اشکال تروریستی و دیگر جنایات جدی هم به پلیس ملی کمک می‌کند.سیستم عملکرد VIS براساس اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده‌ی مرکزی است. چنین اطلاعاتی شامل ۱۰ اسکن اثر انگشت و یک عکس دیجیتال از متقاضی ویزا است که همراه با داده‌های ارائه شده در فرم درخواست ویزا در یک مکان جمع‌آوری میشوند. در صورت عدم‌هماهنگی بین اسکن اثر انگشت دارنده ی ویزا و اثر انگشتهای موجود در پایگاه داده‌ی VIS، بررسیهای دیگر مربوط به هویت مسافر ممکن است انجام شود.

سیستم اطلاعات شنگن (SIS)

سیستم اطلاعات شنگن (SIS) با ارائه‌ی اطلاعات هشدار برای اداره‌ی پلیس، مهاجرت و قضایی و سایر مقامات در مورد افراد گم‌شده، مجرمان مرتبط با جرایم، و افرادی که ممنوعیت ورود و اقامت در منطقه‌ی شنگن دارند به عنوان مبنایی برای همکاری در اجرای قانون و حفاظت از مرزهای خارجی منطقه عمل می‌کند.

هر فردی حق دسترسی به اطلاعات شخصی خود را در SIS و درخواست حذف یا اصلاح داده‌های نادرست را دارد. این دسترسی را می‌توان بر اساس اطلاعات مندرج در این راهنمای ناظر اروپایی حفاظت از داده‌ها درخواست کرد. از سرپرست حفاظت از داده های اروپا باشد. شهروندان شنگن، امکان دسترسی به مقامات مربوطه برای صدور هشدار یا اداره‌ی حفاظت از داد‌ه‌ها را دارند. در حالی که افرادی که شهروند اتحادیه‌ی اروپا نیستند، می‌توانند درخواست این دسترسی را به کنسولگری هر کشور شنگنی در کشور خود اعلام کنند.

*SIS به طور عمده به شهروندان غیراتحادیه‌ی اروپا را بازرسی می‌کنند تا ساکنان اتحادیه‌ی اروپا.

SIS در قالب‌های زیر به امنیت منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا کمک می‌کند:

در کنترل مرزی همکاری می‌کند

با استفاده از SIS، مرزبانان، صدور ویزا، مقامات مهاجرت و سایر مقامات قادر هستند به سرعت اطلاعات مربوط به اخطار درباره‌ی اتباع غیراتحادیه‌ی اروپا که ورود آنها به منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا ممنوع است، دریافت کنند.

پشتیبانی از همکاری اجرای قانون

پلیس و سیستم قضایی با استفاده از SIS، با هم بهتر همکاری می‌کنند و به مقامات مربوطه اجازه می‌دهند هشدارهای مربوط به افراد گم‌شده، افراد و یا اشخاص مرتبط با جنایات را در یک جا بگنجانند و با آنها ارتباط برقرار کنند.

همکاری شرکت ثبت خودرو را افزایش می‌دهد

مزیت دیگری که منطقه‌ی شنگن با وجود SIS از آن بهره‌مند می‌شود، اطلاعاتی است که در مورد وضعیت حقوقی وسایل نقلیه در حال حرکت در منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا ارائه می‌کند. چنین اطلاعاتی به ویژه برای خدمات ثبت‌ وسایل نقلیه مفید است و از دسترسی مورد نیاز به هشدار SIS در مورد وسایل نقلیه، گواهی‌های ثبت‌نام و شماره پلاک‌ها سود می‌برد.

انگشت‌نگاری اروپایی (EURODAC)

انگشت‌نگاری اروپایی یا نقش EURODAC بررسی پرونده‌ی درخواست پناهندگی و مسافرانی که در منطقه‌ی اتحادیه‌ی اروپا از مرزها عبور می‌کنند با استفاده و مقایسه‌ی مجموعه داده‌های اثرانگشت با هدف حمایت از سفر قانونی، مبارزه با جرم و جنایات جدی و تروریسم و همچنین عبور بی‌قاعده از مرز کشورهای منطقه شنگن و اتحادیه‌ی اروپا است. اثرانگشت‌های متقاضی هر بار که در هر بخش اتحادیه‌ی اروپا تقاضای پناهندگی می‌دهند، از طریق EURODAC به صورت آنی به سیستم منتقل میشود.
با این حال، این سیستم متقاضیان پناهندگی و افرادی بالای ۱۴ ساله را که از مرزها عبور می‌کنند بررسی نمی‌کند.

EURODAC در قالب‌های زیر به امنیت منطقه‌ی شنگن و اتحادیه‌ی اروپا کمک می‌کند:

 • ارائه دسترسی آسان به پناهجویان و داده‌های اثرانگشت افرادی که از مرز عبور می‌کنند
  این ابزار برای تسریع فرایند انتقال داده عمل می‌کند، زیرا سرعت ارسال و دریافت اثر انگشت را به واحد مرکزی EURODAC و مقامات افزایش می‌دهد.
 • تضمین هماهنگی با جدیدترین قوانین پناهندگی
  اطلاعاتی ارائه می‌دهد که مطابق با جدیدترین قوانین پناهندگی است.
 • اطمینان از سوابق اجتناب، شناسایی و کشف تروریسم و جرائم جدی
  با وجود آنکه فعالیت اصلی EURODAC بر ارائه‌ی اطلاعات برای پناهجویان متمرکز است، مقامات پلیس از آن به عنوان ابزار مقایسه‌ی اثر انگشت به منظور مبارزه با جرائم جدی و تروریسم استفاده می‌کنند.
 • پشتیبانی از فعالیت VIS
  علاوه بر این، EURODAC به ندرت به عنوان ابزار مقایسه‌ی اثر انگشت علیه VIS (سیستم اطلاعاتی ویزا) استفاده می‌شود.

سؤالات متداول در مورد کشورهای منطقه شنگن :

توافق‌نامه مرزهای شنگن چیست؟

توافق‌نامه‌ی مرزهای شنگن به مردم امکان می‌دهد اگر واجد شرایط ورود به منطقه‌ی شنگن یا عبور از مرز خارجی رسمی در ساعات کاری منظم و دریافت مهر ورود در گذرنامه باشند، آزادانه در منطقه‌ی شنگن حرکت کنند.

EFTA مخفف چیست؟

EFTA انجمن ده وارد‌کننده‌ی تجارت عادلانه در ۹ کشور اروپایی (اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و انگلستان) است. EFTA در سال ۱۹۸۷ توسط برخی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین واردکنندگان تجارت عادلانه تأسیس شد. در سال ۱۹۹۰ رسمی شد. EFTA در هلند مستقر است و دارای مقررات هلندی است.

EFTA چه تفاوتی با اتحادیه‌ی اروپا دارد؟

در حالی که EFTA نام انجمن ۱۰ واردکننده‌ی تجارت عادلانه در ۹ کشور اروپایی (اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و انگلستان) است، اتحادیه اروپا گروهی از کشورهای اروپایی (دقیقاً ۲۸ کشور) است که به عنوان واحد اقتصادی در اقتصاد جهانی فعالیت می‌کند و با ارز رسمی یورو فعالیت میکند.

آیا می‌توانم در منطقه‌ی شنگن با مجوز اقامت مسافرت کنم؟

مجوز اقامت به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به اسناد دیگر در سراسر کل کشورهای منطقه شنگن آزادانه سفر کنید. مجوز اقامت در پاسپورت شما مهر می‌شود. با این حال، اگر قصد سفر به داخل و خارج از کشور را دارید، باید به مقامات اطلاع دهید.

آیا می‌توانم با همان ویزا‌ی شنگن به بیش از یک کشور شنگن سفر کنم؟

بله، هنگامی که برای شما ویزا صادر می‌شود، می‌توانید تا زمانی که از مدت زمان تعیین شده در ویزا تجاوز نکنید در منطقه‌ی شنگن سفر کنید.

1 نظر
 1. Pouya می گوید

  Visitor Rating: 5 Stars

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.