چرا بیمه درمانی آلمان اجباری است؟

بیمه درمانی آلمان و شرایط آن

سیستم مراقبت بهداشتی آلمان مشخص می کند که هر شخص در آلمان مستلزم داشتن یک بیمه درمانی است. حتی کسانی که در مدت کوتاهی در آلمان باقی خواهند ماند، باید بیمه بهداشتی شوند و در صورتی که بیمه درمانی آلمان نداشته باشند،ویزا به آنها تعلق نمیگیرد.انواع مختلفی از بیمه درمانی وجود دارد که قبل از مسافرت به آلمان می توانید نسبت به آن اقدام کنید :

 • بیمه مسافرتی برای افرادی که به قصد توریستی به آلمان سفر میکنند.
 • بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی
 • بیمه بهداشتی برای دانشجویان دوره زبان
 • بیمه درمانی برای مترجمان آزاد، کارکنان و مهاجران

بیمه مسافرتی برای بازدید کنندگان خارجی / گردشگران در آلمان

اگر شما در حال برنامه ریزی برای گشت و گذار، بازدید از بستگان، شرکت در کنفرانس های کسب و کار و یا غیره هستید،اولین کاری که باید انجام دهید این است که نسبت به بیمه مسافرتی اقدام کنید.قبل از برنامه ریزی سفر اکتشافی به آلمان یا اروپا، اولین قدمی که باید انجام دهید،اخذ ویزای شنگن است.این ویزا،این امکان را به شما میدهید تا سفری کوتاه مدت را به کشورهای منطقه شنگن داشته باشید.این بدین معنی است که شما میتوانید برای سفر به ۲۶ کشور اروپایی برنامه ریزی کنید.

با این حال، یکی از الزامات برای دریافت ویزای شنگن آلمان، داشتن بیمه درمانی آلمان است و مطمئن باشید اگر بیمه مسافرتی نداشته باشید،به طور حتم با ریجکتی ویزای شنگن مواجه خواهید شد.سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور شما مشخص می کند که بیمه درمانی برای تمام اقوام خارجی که قصد بازدید از آلمان را دارند، اجباری است و همچنین بیمه درمانی شما حداقل باید تا سقف ۳۰ هزار یورو پوشش درمانی داشته باشد.این نوع بیمه باید همه ی حوادث پزشکی و موارد اضطراری که ممکن است داشته باشید را باید پوشش دهد.

بیمه درمانی آلمان برای دانشجویان بین المللی در آلمان

اگر  به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل وارد آلمان میشوید، یکی از الزامات دریافت بیمه بهداشت دانشجویی است.بیمه درمانی برای دانشجویان خارجی در آلمان به شما اجازه نهایی و ترخیص از دانشگاه مورد نظر خود را می دهد تا تحصیلات خود را در آنجا شروع کنید و تمام هزینه های پزشکی خود را پوشش دهد. شما می توانید بر مطالعات خود تمرکز کنید و نگران هیچگونه بیماری نباشید، زیرا مجبور نیستید که برای صورتحساب پزشکی خود پرداخت کنید.

دو برنامه بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد:

 • بیمه اجباری / بهداشت عمومی
 • بیمه سلامت خصوصی

اکثر دانشجویان خارجی در آلمان موظف هستند که بیمه خدمات درمانی قانونی (بیمه بهداشت عمومی) را بپردازند. استثناها از الزام بیمه نامه قانونی عبارتند از:

 • دانشمندان مهمان
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی
 • بورس تحصیلی (بدون قرارداد کاری)
 • دانشجو
 • شرکت کنندگان در دوره های زبان
 • دانش آموزان سن ۳۰ یا بالاتر
 • کسانی که بیش از ۱۴ ترم تحصیلی در آلمان تحصیل کرده اند.

اگر شما به یکی از این دسته ها برسید، پس باید یک بیمه خصوصی بگیرید.

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی در آلمان، شرکت های بیمه بهداشتی دانشجویی می توانند در همه جا یافت شوند. همچنین ممکن است مراحل بیمه درمانی خود را در کشور خود انجام دهید، اگر موجود باشد.اگر از یک کشور در اتحادیه اروپا هستید، به کارت بیمه درمانی اروپایی خود نیاز دارید و از طریق آن بیمه شما توسط موسسات در آلمان نیز تائید میشوید. با این حال، اگر شما انتخاب کنید که بیمه درمانی را از یک شرکت در آلمان دریافت کنید، باید مراقب باشید و به خوبی قرار داد را بخوانید تا با رقم های شنگین مواجه نشوید.

شرکت های بزرگ وجود دارند که دانشجویان را هدف قرار می دهند و نیازهای آنها را برآورده می کنند. شرکت هایی مانند مائیستا در سالهای گذشته در صنعت بوده و توسط دانشجویان خارجی ترجیح داده شده اند. آنها نه تنها مقرون به صرفه هستند، بلکه بسته های دانشجویی مخصوص خود را مانند کلاس Tariff Mawista Student Classic در میان دانش آموزان بین المللی در آلمان مورد علاقه قرار می دهند.بدون مدرک بیمه درمانی (عمومی یا خصوصی) ثبت نام در یک دانشگاه آلمانی امکان پذیر نیست.

بیمه درمانی آلمان برای دوره های زبان / دانشجویان دوره آمادگی

اگر شما فقط قصد تحصیل یا کار در آلمان دارید، بنابراین شما در یک دوره زبان پیشگام ثبت نام کرده اید، بدون حضور بیمه درمانی یا طرح بیمه درمانی، مجاز به شرکت در آن نخواهید بود.در این مورد بیمه بهداشت و درمان قانونی یا عمومی ممنوع است، بنابراین شما ملزم به دریافت بیمه درمانی خصوصی در آلمان هستید.این نوع بیمه بهداشتی تضمین می کند که شما در تمام مدت دوره های آمادگی و یا زبان خود تحت پوشش قرار می گیرید و نباید نگرانی در مورد احساس ناسالم داشته باشید. این نوع بیمه با یک برنامه ماهانه تنها ۳۳ یورو در ماه مقرون به صرفه است.

بیمه درمانی آلمان برای مترجمان آزاد، کارکنان و اتباع خارجی در آلمان

آلمان نه تنها مکان مهمی برای بازدید و یا تحصیل است، بلکه یک مکان با شرایط کار در سطح جهانی است و مزایای زیادی را برای افرادی که در آنجا کار می کنند، ارائه می دهد. اگر شما یک کار پیدا کرده اید و به آلمان سفر می کنید، یک بیمه درمانی ضروری است. اگر هنوز شغل پیدا نکرده اید، می توانید کارت آبی که شبیه کارت سبز U.S. است، دریافت کنید و مجاز به اقامت در آلمان تا زمانی که یک شغل پیدا کنید باشید. با این وجود، همیشه توصیه می شود که بیمه درمانی کار کنید، که شما را تا ۵ سال پوشش می دهد و پوشش کامل را برای هر شرایط اضطراری و حوادث ارائه می دهد. این طرح بیمه درمانی به شدت برای مهاجران توصیه می شود.

اگر شما مهاجرت به آلمان می کنید، قبل از اینکه تعهدات دیگری را در آلمان بپردازید، یک بیمه بهداشتی کار باید خریداری شود. بیمه کار نیز برای آلمانی ها که در خارج از کشور مسافرت می کنند مناسب است، زیرا شما در هر مکانی که بازدید می کنید بیمه می شوید.

بیمه درمانی آلمان چه چیزهایی را پوشش میدهد؟

با توجه به نیازها و وضعیت شما، پوشش های مختلف با هزینه های مختلف دریافت خواهید کرد. بسیاری از انواع بیمه های درمانی که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند، حداقل مزایای زیر را دریافت می کنند:

 • درمان بیمارستان و خدمات اضطراری
 • درمان های پزشکی مانند درمان سرپایی یا دندانپزشکی
 • کمکهای پیاده روی صندلی های چرخدار
 • حمل و نقل به نزدیک ترین بیمارستان
 • خاکسپاری و هزینه های انتقال
 • پوشش سرقت یا از دست دادن اموال شخصی
 • هزینه های مربوط به نجات پس از تصادفات.

سیستم بهداشتی آلمان

سیستم مراقبت بهداشتی آلمان که قدیمی ترین در اروپا است و از قرن نوزدهم متولد شده است، موظف است تا همه افرادی که در آلمان زندگی،تحصیل و یا  کار می کنند، حتی کسانی که برای اقامت کوتاه می آیند را بیمه کند.

بیمه بهداشتی در آلمان دارای سیستم دوگانه است:

 • بیمه درمانی عمومی که اغلب “صندوق بیمه” نامیده می شود.
 • بیمه سلامت خصوصی

همه شهروندان و ساکنان آلمان حق دارند که حق بیمه بهداشتی قانونی را بپردازند، اما اگر آنها انتخاب کنند، تنها با داشتن حداقل معیارهای اولیه، می توانند برای بیمه خصوصی اقدام کنند.کسانی که درآمد بالاتر از ۸۵۰ یورو و کمتر از ۴،۴۶۲.۵۰ یورو دارند، ملزم به دریافت بیمه بهداشت عمومی هستند. آنها مجبورندمالیات خود را بپردازند. از سال ۲۰۱۸، نرخ مشارکت یکنواخت ۱۴.۶ درصد از درآمد ساکنین است که نیمی از آن توسط کارفرما و نیم دیگر توسط کارمند پرداخت می شود. مستمری های غیر کارگر که در یک آدرس زندگی می کنند و در Krankenkasse ثبت نام می کنند بدون هزینه اضافی پوشش داده می شوند.

از سوی دیگر، اگر درآمد ناخالص آن بالاتر از حد آستانه درآمد باشد، می توان بیمه بهداشت خصوصی را به دست آورد که در سال ۲۰۱۸ – ۴،۹۵۰ یورو است.

مزایا و هزینه های بیمه بهداشت عمومی / خصوصی

با بیمه درمانی، شما می توانید به تمام موسسات بهداشت عمومی دسترسی پیدا کنید، برای هر دو – بررسی ها و درمان های پزشکی. با این حال، افرادی که دارای بیمه قانونی هستند، مزایای مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد، در حالی که افراد با خصوصی، براساس آنچه در قراردادشان هستند، مزایای دریافت می کنند. بیمه درمانی عمومی شما را با پزشکان خصوصی، ایمپلنت های دندانی، عینک ها یا لنزهای تماسی برای بزرگسالان، اتاق های خصوصی در بیمارستان ها و غیره پوشش نمی دهد، اما اگر بیمه خصوصی باشد بر اساس قرارداد پوشش خواهد داد.

در صورتی که در مورد پرداخت هزینه ها، اگر بیمه درمانی دولتی دارید، موسسه ای که در آنجا شما را درمان یا بررسی می کند، این لایحه را مستقیما به بیمه کننده سلامت خود ارسال کنید. در همین حال، اگر شما یک بیمه خصوصی دارید، مجبورید این لایحه را به بیمه گذار خودتان بفرستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.