بورسیه تحصیل آلمان در مقطع دکتری

چطور می توان بورسیه تحصیل آلمان در مقطع دکتری گرفت؟

یکی از مهمترین مسائلی که همواره ذهن فارغ التحصیلان رشته های مختلف در مقطع کارشناسی را درگیر کرده است،نحوه اخذ بورسیه تحصیل آلمان در مقطع دکتری است.به همین منظور ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا اطلاعاتی در این زمینه و روش های اخذ آن را شرح دهیم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.در ادامه همراه ویزاتک باشید.

منظور از فاند و فول فاند چیست؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور در مقاطع مختلف مانند کارشناسی ارشد و دکترا می توانند برای دریافت فاند تحصیلی از دانشگاه مورد نظرشان درخواست دهند.هنگامی که فرد برای تحصیل به کشوری دیگر مثلا آمریکا یا کانادا می رود باید در نظر داشته باشد که هزینه های زندگی و تحصیل ،دو هزینه ای هستند که باید از قبل به تامین آن فکر کرده باشد.

تصویری از چند نفر در بورسیه تحصیل آلمانهزینه تحصیل همان شهریه دانشگاه است،که البته فرد در دانشگاه های دولتی شهریه پرداخت نمی کند.این شهریه به نسبت موقعیت مکانی دانشگاه متفاوت است ولی بطور کلی برای مقاطع ارشد و دکترا در حدود ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار در سال است.این تنها هزینه شهریه دانشگاه است و فرد باید به فکر تامین دیگر هزینه های زندگی خود نیز باشد.

در مقطع دکترا فردی که موفق به دریافت full fund می شود علاوه بر اینکه شهریه ای پرداخت نمی کند مبلغی نیز بابت تحصیل در مقطع دکترا در آن دانشگاه به ایشان اهدا می شود،بطور مثال علاوه بر اینکه فرد ۲۵ هزار دلار شهریه سالانه را پرداخت نمی کند مبلغی در حدود ۲۰ هزار دلار نیز به او پرداخت می گردد و او می تواند در دوران تحصیل خود حتی پس انداز نیز بنماید.در مواردی ممکن است بطور مثال از شهریه ۲۵ هزار دلاری ۲۱ هزار آن شامل فاند گردد و به فرد ۲۰ هزار دلار نیز پرداخت نمایند که در این صورت فرد از ۲۰ هزار دلار دریافتی اش می تواند مبلغ ۴ هزار دلار شهریه باقی مانده را بپردازد.

در مقطع دکترا معمولا بیشتر متقاضیان شامل فاند می شوند و اگر در درخواست خود نیز این موضوع را ذکر نکنند بطور خودکار به آنها تعلق خواهد گرفت.اما در مقطع کارشناسی ارشد تنها زمانی که بسیار خوش شانس باشید موفق به دریافت فاند می گردید که آن هم شامل کل هزینه شهریه دانشگاه نمی گردد.

توجه داشته باشید که معمولا دانشگاه های کانادا و آمریکا در مقطع دکترا دانشجویی را بدون فاند جذب نمی کنند و دوره دکترا در این کشور ها یک شغل محسوب می شود و به آنها مبلغی نیز پرداخته می شود. فرد در ازای کمکی که در زمینه های پژوهشی و یا تدریس به استاد خود می کند،مبلغی را به عنوان دستیار تحقیق (RA) و یا دستیار تدریس (TA) دریافت می کند.در آمریکا وقتی دانشجویی شامل فاند شود معمولا شهریه اش را نادیده می گیرند و برای مقطع فوق لیسانس حدودا سالی ۱۲ تا ۱۴ هزار دلار و دکتری ۲۲ تا ۳۰ هزار دلار پرداخت می نمایند.

از آنجا که گرفتن فاند،جزئیات و انواع مختلفی در دانشگاه های مختلف دارد،لازم است برای کسب اطلاعات دقیق به بخش Fund دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. چرا که مقدار فاند و نوع آن و شرایط دریافت آن از دانشگاهی به دانشگاه دیگر یک کشور،متفاوت است و در این مورد نمی توانید به تجربه دوستانتان در دانشگاه های دیگر تکیه کنید. در سایت دانشگاه همان مقداری را می نویسند که می توانند بدهند،چه بسا در مواردی دیده شده که بیشتر هم می دهند.

اگر قصد دارید که دوره دکتری را در دانشگاهی مطرح بگذرانید و به فکر بورسیه تحصیل آلمان در مقطع دکتری هستید،بهتر است با ما در تماس باشید تا شما را راهمایی کنیم.ما می توانیم به صورت تضمینی شما را در گرفتن بورسیه تحصیل آلمان در مقطع دکتری  کمک کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.