تفاوت پاسپورت با ویزا چیست؟ – ویزاتک

تفاوت پاسپورت با ویزا

ما در این مقاله سعی داریم تا به معرفی پاسپورت یا گذرنامه و ویزا یا روادید بپردازیم تفاوت پاسپورت با ویزا را شرح دهیم.در ادامه با ویزا تک باشید.

پاسپورت یا گذرنامه چیست؟

پاسپورت یا گذرنامه یک سند سفر یا مسافرتی برای خارج از کشور است که به وسیله آن مسافران شناسایی میشوند.در واقع پاسپورت یا گذرنامه یک سندی است که از طریق آن تایید میشود که شما شهروند کشور خاصی هستید.

تصویری از پاسپورت ایرانی در تفاوت پاسپورت با ویزا
تصویری از پاسپورت ایرانی

گذرنامه‌های ایرانی به رنگ زرشکی می‌باشد که نشان رسمی ایران در بالای جلد آنها درج و عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه گذرنامه به زبان فارسی و عبارت Islamic Republic of Iran و کلمه Passport به زبان انگلیسی نیز در زیر آن نوشته شده ‌است.

داخل پاسپورت ایرانی
داخل پاسپورت ایرانی

در صفحه مشخصات، بالا سمت چپ شماره هشت رقمی گذرنامه با اعداد فارسی نوشته‌است و در زیر آن نوع گذرنامه کد کشور و شماره گذرناه به زبان انگلیسی درج گردیده‌است؛ و بعد از آن به ترتیب شامل شماره ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ و محل تولد، شماره شناسنامه، جنسیت و تاریخ صدور و تاریخ انقضاء به زبان فارسی و انگلیسی درج شده‌ است.گذرنامه ایرانی دارای ۳۲ صفحه است.

در ایران معمولا سه نوع گذرنامه یا پاسپورت داریم : سیاسی ، خدمت و عادی

ویزا یا روادید چیست؟

ویزا یا روادید مجوزی است که در یکی از صفحات ویزا از کتاب پاسپورت یا گذرنامه شما درج می شود تا نشان دهد که شما از کشور مقصد خود مجاز به ورود، اقامت در داخل و یا ترک آن کشور شده اید.

تصویری از ویزای تایلند در پاسپورت ایرانی
تصویری از ویزای تایلند در پاسپورت ایرانی

ویزا مدت زمان اقامت مسافر، تاریخ ورود و قلمرو سفر را مشخص میکند.همچنین ویزا تعداد دفعات ورود به کشوری خاص و اینکه آیا مسافر اجازه کار یا تحصیل (ویزای تحصیلی یا ویزای کاری ) در آن کشور را دارد نیز نشان میدهد.
ویزا معمولا در قالب یک برچسب یا لیبل بر روی پاسپورت یا یک سند چاپی ( ویزای الکترونیکی) ارائه میشود.همچنین ویزا انواع مختلفی دارد :

و …

امیدواریم که تفاوت پاسپورت با ویزا را متوجه شده باشید.
موفق باشید.

6 نظرات
 1. محمدی می گوید

  گود

 2. ایمان می گوید

  تشکر بابت توضیحات

  1. Pouya می گوید

   خواهش میکنیم.دوست عزیز.

 3. احسان می گوید

  بسیار زیبا و مختصر و مفید توضیح دادید ممنونم از شما بزرگوار

  1. Pouya می گوید

   نظر لطفتون هست دوست عزیز

 4. Pouya می گوید

  Visitor Rating: 5 Stars

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.