عواقب اقامت بیش از حد مجاز در منطقه شنگن – ویزاتک

عواقب اقامت بیش از حد مجاز در منطقه شنگن چه خواهد بود؟

اخذ ویزای شنگن هرگز آسان نبوده است.درخواست کننده ویزای شنگن برای اخذ این ویزا نیاز دارد که مدارک و ضمیمه های زیادی را به سفارت ارائه دهد.باید وقت سفارت گرفته شود و منتظر مراحل اداری صدور ویزای شنگن باشید.برای بسیاری، مدت زمان ۹۰ روز در هر ۶ ماه به نظر می رسد زمانی کافی برای صرف کردن در منطقه شنگن باشد.با این حال، هنگامی که پایان اعتبار روادید نزدیک می شود، بسیاری از صاحبان ویزای شنگن تمایل دارند برای مدت طولانی تر باقی بمانند، و از خود سوال میکنند: چه اتفاقی می افتد اگر من بیش از حد مجاز در منطقه شنگن بمانم؟

عواقب اقامت بیش از حد در کشورهای منما در این مقاله قصد داریم تا به عواقب اقامت بیش از حد مجاز در منطقه شنگن بپردازیم.اگر میخواهید همچین کاری انجام دهید فقط کافی است به این مقاله توجه لازم را داشته باشید.در ادامه با ویزاتک باشید.

  • اولین چیزی که باید بدانید این است که مقامات مهاجرت در پایگاه های داده خود هر شخصی که به منطقه شنگن وارد و خارج میشود را ثبت میکنند.
  • در مرحله دوم، عمدی یا غیر عمدی، نباید بیش از حد مجاز در این حوزه اقامت داشته باشید. این می تواند یک جریمه، اخراج فوری یا حتی ممنوعیت ورود به منطقه شنگن برای یک مدت زمان خاص باشد.
  • سوم اینکه مهم نیست شما به منطقه شنگن وارد شده اید یا خیر،مهم این است که اجازه ندارید بیش از ۹۰ روز در این محدوده اقامت داشته باشید.همچنین مهم نیست که ویزای شما ویزای شنگن است یا ویزای دانشجویی.(باید حتما مطابق با تاریخ انقضای ویزای خود عمل کنید.)

پیامدهای اقامت بیش از حد مجاز در حوزه شنگن

با وجود این که یک سیاست مشترک برای تمام کشورهای عضو شنگن در مجازات های طولانی مدت وجود ندارد، هر یک از کشورها نوعی مجازات را اعمال می کند.کشور آلمان به سخت ترین مجازات در منطقه شناخته شده است یا مثلا کشور یونان سنگین ترین جریمه های نقدی را برای متخلفان در نظر میگیرد.به طور کلی، تمام کشورهای عضو یکی از انواع مجازات برای طولانی شدن یک ویزای شنگن یا اقامت غیر مجاز را اعمال می کنند.

اخراج

وقتی شما بیش از حد در قاره اروپا و کشورهای منطقه شنگن اقامت داشته باشید،اخراج شده و به کشور خود بازگردانده خواهید شد.شما خیلی سریع در عرض چند ساعت یا حداکثر چند روز،اخراج خواهید شد.از سوی دیگر، اگر شما در حال کسب درآمد یا فعالیت های غیر قانونی خود هستید،به احتمال زیاد بازداشت خواهید شد.پس از اتمام مجازات،به کشور خود باز خواهید گشت و برای مدت مشخصی از ورود به شنگن ممنوع میشوید.اخراج همیشه نتیجه دیگری هم دارد. معمولا قبل از اینکه اخراج شوید، در مورد آن مطلع خواهید شد.اگر بیش از چند روز اقامت اضافی دارید،خوش شانس هستید و میتوانید بدون مجازات دیگری به کشور خود بازگردید.

مشکلات بازگشت به حوزه شنگن

در نظر داشته باشید،از زمانی که پس از اقامت بیش از حد مجاز در کشورهای منطقه شنگن،به کشور خود باز میگردید،برای اینکه بخواهید دوباره به حوزه شنگن و اروپا سفر کنید،با مشکلات زیادی مواجه خواهید بود.افسران مهاجرت و نگهبانان مرزی در مورد افرادی که یکبار خطا کرده اند،مشکوک و حساس میشوند.بنابراین، شما برای گرفتن ویزای شینگن یا عبور از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا با مشکل مواجه خواهید بود.

جریمه

جریمه،معمول ترین مجازات برای اقامت بیش از حد در منطقه شنگن است.بسته به کشوری که در آن اقامت داشته اید،هزینه ها متفاوت است.با این حال، اگر شما برای مدتی به صورت غیر قانونی در حوزه شنگن باقی بمانید، به جز جریمه ای که به شما اعطا می شود، شما نیز از ورود به ناحیه شنگن برای یک مدت مشخص شده یا حتی برای همیشه ممنوع خواهید شد.

ممنوعیت ورود

ممنوعیت ورود افراد به شنگن معمولا برای افرادی است که بیش از حد طولانی اقامت داشته و یا مشغول فعالیت های غیر قانونی هستند.این ممنوعیت میتواند برای مدت سه سال یا بیشتر باشد.

بدون عواقب

مواردی نیز وجود دارد.اگر فرزند یا فردی هستید که نمی توانید به دلیل بیماری یا ناتوانی بدون سرپرست سفر کنید، احتمالا شما برای اقامت طولانی مدت عواقبی نخواهید داشت.از سوی دیگر، اگر شما با یک تصادف یا بیماری غیرمنتظره مواجه هستید یا در وضعیتی قرار دارید که اجازه نمیدهد به کشور خود سفر کنید،به شدت توصیه می شود که به جای گذراندن بیش از حد مجاز در کشور شنگن، ویزای شینگن را تمدید کنید.

چطور از اقامت بیش از حد جلوگیری کنیم؟

بسیاری از مردم به طور ناخواسته بیش از مدت تاریخ ویزای خود اقامت دارند و این به این خاطر است که آنها اطلاعات درستی در مورد ویزای خود ندارند.به همین دلیل پیشنهاد میدهیم از تاریخ انقضای اقامت خود طمئن شوید و از این مشکل جلوگیری کنید.برای این موضوع بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید :

قانون ۹۰ یا ۱۸۰ روزه ویزای شنگن

این یک مساله بسیار ساده است و به راحتی میتوانید آنرا به خاطر داشته باشید.اگر در اروپا بدون ویزا هستید از آنجا که شما از یک کشور معاف از ویزا هستید یا شما ویزای چندبار ورود را برای مدت بیش از شش ماه وارد کرده اید، این قانون برای شما اعمال خواهد شد.شما فقط باید ۱۸۰ روز گذشته را حساب کنید و بررسی کنید که آیا در طول این شش ماه در اروپا بیش از ۹۰ روز بوده اید یا خیر.به یاد داشته باشید که اولین روزی که به منطقه شنگن وارد میشوید روز اول به حساب میآید، حتی اگر فقط قبل از نیمه شب باشد، در حالی که تاریخ ترک شما به عنوان روز آخر شمارش میشود، حتی اگر قبل از طلوع خورشید باقی بمانید.

مدت اقامت و اعتبار شنگن

بسیاری از افراد فکر می کنند که اعتبار و مدت اقامت ویزا یکسان هستند و تفاوتی ندارد.در حالی که اعتبار ویزا تاریخی است که صاحب ویزا مجاز به ورود به منطقه شنگن می باشد، مدت اقامت تعداد روزهایی است که می توانید در آن مدت صرف کنید.جزئیات در مورد اعتبار ویزا و مدت اقامت نیز در برچسب ویزا در پاسپورت مسافرانی که مجاز به ورود به منطقه شنگن شده اند، داده می شود.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.