چگونه در سال ۲۰۱۹ شهروند کانادا شویم؟

چگونه در سال ۲۰۱۹ شهروند کانادا شویم.

قدم آخر کانادایی شدن شما دریافت شهروندی کاناداست. البته که دریافت اقامت دائم کانادا مزایای بسیاری برای شما به همراه دارد, اما برخی اختیارات و مزایا فقط برای شهروندان کاناداست, مانند حق رای در انتخابات ملی این کشور. همه افرادی که در کانادا زندگی میکنند واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا نیستند این امر نیازمند تعهد بسیار بالایی است. اگر مایلید بدانید چطور میتوانید در سال ۲۰۱۹ شهروند کانادا شوید جای درستی آمدید. در این مقاله شما را با تمامی مراحل روند دریافت شهروندی کانادا آشنا میکنیم.در ادامه همراه ویزاتک باشید.

قدم اول: دریافت اقامت دائم.

درخواست اقامت دائم کانادا – چطور شهروند کانادا شویم؟

اگر احساس میکنید که برای شما کانادا سرزمین مناسبی است, ممکن است بخواهید شهروند کانادا شوید تا بتوانید از تمام مزایای کانادایی بودن تمام و کمال لذت ببرید. اگرچه تمامی کسانی که اقامت دائم کانادا را دریافت میکنند از خدمات درمانی رایگان, مدارس دولتی رایگان, آزادی دین و آزادی های فردی برخوردارند اما تنها شهروندان کانادایی هستند که از مزایای زیر برخوردارند:

 • دریافت پاسپورت کانادایی
 • حق رای در انتخابات دولتی
 • کاندید شدن برای مقام های دولتی
 • گرفتن هر شغلی بدون در نظر گرفتن سطح سری بودن شغل.

اگر هریک از این مزایا برای شما جذاب است, پس حتما برایتان سوال پیش آماده است که چطور میتوانید شهروند کانادا شوید. خوشبختانه ما برای کمک به شما اینجا هستیم. به طور کلی اقدام برای دریافت شهروندی کانادا شامل ۵ مرحله زیر میشود:

 1. اقامت دائم
 2. مقیم شدن در کانادا
 3. درخواست شهروندی کانادا
 4. آزمون شهروندی کانادا
 5. مراسم شهروندی

همچنین شما میتوانید از طریق نسل،نیز شهروندی کانادا را دریافت کنید. این راه یکی از ساده ترین راههای دریافت شهروندی کاناداست. و نیاز به آزمون شهروندی کانادا ندارد.تنها کافیست بتوانید ثابت کنید که شما اکنون هم شهروند کانادا هستید. اگر یکی از والدینتان در کانادا به دنیا آماده است و یا یک شهروند کانادایی است بدونه توجه به این که الان کجا زندگی میکند شما میتوانید از این طریق شهروندی خود را دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای دریافت مدرک شهروندی خود اقدام نمایید.

۱) اقامت دائم

تصویری از شهر تورنتوشما زمانی می توانید برای شهروندی کانادا اقدام نمایید که اقامت دائم این کشور را داشته باشد. این مرحله تقریبا چالش بر انگیزترین مرحله کسب شهروندی کانادا است چون بر اساس شاخص های پیچیده ای مورد بررسی قرار میگیرد. کمک گرفتن از کسانی مانند مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا این روند را بسیار آسان تر میکند. این متخصصین دارای مجوزهای لازم هستند تا تمامی مراحل پرونده های مهاجرین را انجام دهند و مطمئن شوند تا تمامی فرم ها درست و کامل پر شوند و سر وقت تحویل داده شوند.

برای دریافت اقامت دائم کانادا شما باید از طریق یکی از روش های متنوع برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید. حدود ۷۰ روش مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که هر کدام به یک سری توانمندی ها و شرایط خاص نیاز دارند. برای مثال داشتن تجربه حرفه ای شغلی یا داشتن یک کسب و کار موفق در کشور برای سالهای مشخص یکی از روشهای دریافت اقامت دائم است.

۲) مقیم شدن در کانادا

تصویری از دریاچه ورمیلیون در کانادامقیم شدن در کانادا یکی از طولانی ترین مراحل دریافت شهروندی کانادا است.برای اینکه شهروند کانادا شوید, شما باید ۳ سال (۱۰۹۵ روز) را از ۵ سال گذشته در کانادا گذرانده باشید. تمامی ۱۰۹۵ روز نباید به صورت متوالی باشند اما شما باید بتوانید برای این ۳ سال مدارک مالیات بر درآمد ارائه دهید و همگی باید در طول ۵ سال گذشته باشند.روزهای اقامت موقت نیز به عنوان مقیم بودن شمارش می شوند. اگرچه زمانی که به عنوان دانش آموز, پناهجو یا گردشگر در کانادا میگذرانید نصف حساب میشود و فقط میتوانید از تا ۳۶۵ روز از آنها استفاده کنید.

۳) درخواست شهروندی کانادا

در این قدم همانطور که از اسمش مشخص است شما باید درخواست شهروندی خود را با پر کردن فرمهای مربوده ارسال نمایید. این فرمها بر روی وبسایت های مهاجرت, پناهندگی و شهروندی کانادا موجود است.اطمینان حاصل کنید که تمامی فرم ها را به درستی پر کرده اید و به همراه مدارک شخصی و اسناد مالی به سازمان مربوطه ارسال کنید.به محض اینکه به شما اعلام کردند که واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا هستید باید بتوانید توانایی خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه اثبات کنید. شما میتوانید این توانمندی را از طریق آزمون های زبان, مدارکی که نشان دهد شما به یکی از این دو زبان تحصیل کردید و یا اینکه شما به سطح چهارم زبان کانادا رسیده اید.

۴) آزمون شهروندی کانادا

مرحله بعدی ارسال درخواست, شرکت در آزمون شهروندی کاناداست. زمانی که درخواست شما مورد بررسی قرار میگیرد, به شما تاریخ و ساعت آزمون اعلام میشود. در این آزمون سوالاتی در مورد حقایق و نماد های کانادا از شما میپرسند, همچنین سوالاتی راجع به جغرافیا, تاریخ, فرهنگ و دولت این کشور در این آزمون وجود دارد.امتحان اضطراب آور است و حادثه ممکن است هر زمانی پیش بیاید , پس اگر در امتحان قبول نشدید, نگران نباشید, شما میتوانید برای بار دوم نیز در امتحان شرکت کنید و اگر باز هم قبول نشدید میتوانید به جای امتحان درخواست مصاحبه شهروندی نمایید.

۵) مراسم شهروندی

اگر شما از تمامی این مراحل با موفقیت بگذرید تنها کاری که لازم است انجام دهید شرکت در مراسم شهروندی است. این گردهمایی جشنی است که به افتخار شهروندان جدید برگزار میشود. در طول مراسم, شما باید سوگند شهروندی یاد کنید, سرود ملی کانادا را بخوانید و شهروندی کانادا را دریافت کنید.

آیا من واجد شرایط دریافت شهروندی کانادا میباشم؟

حالا که شما میدانید روند دریافت شهروندی کانادا به چه صورت است باید مطمئن شوید که واجد شرایط هستید. تعدادی افراد وجود دارند که برای دریافت شهروندی کانادا واجد شرایط نیستند. این افراد شامل :

 • افرادی که قرار است دیپورت شوند.
 • کسانی که در خارج از کانادا سابقه کیفری دارند.
 • کسانی که در درخواست شهروندی قبلی خود تقلب کرده اند.
 • افرادی که دارای آزادی مشروط هستند و یا در کانادا زندانی هستند.
 • افرادی که در جنایات جنگی و یا جنایات علیه حقوق بشر نقش داشته اند.
 • افرادی که در حال محاکمه برای یک جرم و قانون شکنی در کانادا هستند.
 • افرادی که محکوم به تروریسم, خیانت علیه حکومت و یا جاسوسی باشند.
 • افرادی که در ۴ سال قبل از ارسال درخواست به یک جرم محکوم شده باشند.
 • افرادی که حق شهروندی خود را به علت کلاه برداری در ۱۰ سال اخیر از دست داده باشند.

آیا من میتوانم درخواست شهروندی فوری دهم ؟

چندین موقعیت وجود دارد که باعث تسریع روند درخواست شهروندی شما میشود. شما تنها زمانی می‌توانید سریع از این درخواست استفاده کنید که امری اورژانسی وجود داشته باشد. سازمان پناهجویان و شهروندان کانادا دلایل زیر را جز مسائل اورژانسی می داند :

 • اگر درخواست تجدید نظر شما برای درخواست شهروندی پیشینتان در دادگاه فدرال تا مورد قبول واقع شود.
 • احتیاج به سفر در مواردی مانند مرگ و یا مریضی یکی از اعضای خانواده در زمانی که شما نمیتوانید از ملیت فعلی خود پاسپورتی دریافت کنید.
 • نیاز به شهروندی کانادا برای دریافت یک شغل,اگر شهروندی کانادا باعث شود شما شغلتان را از دست ندهید و یا بخواهید در یک مدرسه،دانشگاه و یا کالج کانادایی ثبت نام کنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود.همچنین در صورتیکه قصد اخذ ویزای کانادا را دارید،با ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.