تائید مدارک سفارت اتریش در تهران

چطور میتوان مراحل تائید مدارک سفارت اتریش را انجام داد؟

یکی از سوالاتی که همیشه در ذهن افرادی که به هر دلیلی قصد سفر به کشور اتریش را دارند و نیاز به تائید مدارک سفارت اتریش در تهران را دارند پیش آمده،روش تائید مدرک در سفارت اتریش در تهران است.به همین منظور ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا فرآیند این مورد را برای کاربران عزیز شرح دهیم.در ادامه همراه ویزاتک باشید.

تصویری از ینر تائید مدارک سفارت اتریش در تهرانمبنای حقوقی تأیید مدارک توسط سفارت، قانون کنسولی تأیید مدارک به شماره KBeglG BGBl. I Nr. 95/2012 و همچنین دستور العمل کنسولی تأیید مدارک به شماره KBeglV BGBl. II Nr. 467/2012 می باشد.سفارت اتریش در تهران بر اساس رویه داخلی تأیید مدارک در ایران، امضاء و مهر وزارت امور خارجه ایران را تأیید می نماید. تأیید دیپلماتیک یک سند عمومی، تنها اصالت امضاء و مهر و همچنین در صورتی که مقررات بین المللی شامل آن شود، امضاء مقامی که سند را امضاء کرده است را تأیید می نماید.

تأیید مجدد اصل اسناد ایرانی امکان پذیر نمی باشد، چرا که مراجع ایرانی اصل اسناد را مورد تأیید قرار نمیدهند. در عوض وزارت امور خارجه ایران ترجمه هایی را که توسط مترجمین رسمی قوه قضائیه ایران ترجمه شده اند را، تأیید می نماید. ترجمه هایی که توسط قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ایران (به ترتیب ذکر شده) مورد تأیید قرار گرفته اند، امکان تأیید نهایی توسط سفارت را دارا می باشند، منوط به اینکه شرایط لازم بدین منظور را احراز نمایند.

ترجمه ها به همراه کپی پلمپ شده از اصل مدارک می بایست فقط به زبان آلمانی به همراه اصل مدرک ایرانی و یک سری کپی از کلیه مدارک، ارائه شوند. اصل مدرک اصولا هنگام تحویل مدارک مسترد میگردد. در صورت وجود تردید در خصوص شکل و محتوای مدارکی که می بایست مورد تأیید قرار گیرند و به منظور اطمینان از اصالت سند، امکان صدور دستور بررسی اصالت سند وجود دارد.

کلیه هزینه هایی که در این خصوص ایجاد میشود بر عهده متقاضی می باشد. در حال حاضر تنها امکان تأیید ترجمه اسناد عمومی ایرانی وجود دارد. امکان تأیید اسنادی که توسط سفارتخانه ها و یا کنسولگری های افغانستان، عراق و یا دیگر کشور ها در ایران صادر شده اند وجود ندارد. تأیید ترجمه اسناد شخصی (ماننده گواهی بانکی و غیره) امکان پذیر نمی باشد.

هزینه تائید مدارک سفارت اتریش در تهران

هزینه ها بر اساس تعرفه قانون § ۴ KGG 1992 در آخرین نسخه معتبر آن به شرح ذیل می باشد:

 • تأیید صحت یک رونوشت و یا هر نوع دیگری از تکثیر برای هر سند: ۴۰ یورو
 • هزینه تأیید امضاء اداری، تأیید مهر اداری و یا هر دو آنها و یا تأیید امضاء یک شخص حقیقی: ۸۰ یورو
 • تأیید نام مترجمی که در یک سند قید شده باشد، مبنی بر اینکه مترجم نامبرده در کشور میزبان سفارت از جمله مترجمان رسمی کشور می باشد: ۸۰ یورو

چنانچه برای تأیید نیاز به اقدامات دیگر جهت بررسی اصالت و صحت محتوا باشد، هزینه های ایجاد شده می بایست طبق قانون § ۱ KGG توسط متقاضی پرداخت شود.

روند درخواست تائید مدارک سفارت اتریش در تهران

درخواست تأیید مدارک منحصرا با مراجعه شخصی به سفارت قابل انجام می باشد. صاحب سند میتواند فرد معتمد خود را به منظور ارائه درخواست تأیید، مأمور نماید – برای مثال اقوام، آشنایان و یا یک نماینده. فرد معتمد می بایست فتوکپی گذرنامه و اصل یک وکالت نامه امضاء شده توسط صاحب سند (موکل)، که در آن موضوع مرتبط با کشور اتریش قید شده باشد، برای مثال تنظیم و صادر شده توسط سفارت ایران در وین و یا یک دفتردار اسناد رسمی در اتریش، جهت درخواست تأیید مدرک به همراه داشته و ارائه نماید.

در برخی موارد ضروری است که سندی به صورت ویژه که شامل هزینه مجزا خواهد شد، مورد بررسی قرار گیرد که در این صورت رسیدگی چند روز و بعضا چند هفته به طول می انجامد. خواهشمند است توجه داشته باشید، مدارکی که برای ارائه درخواست اقامت الزامی می باشند (درخواست صدور انواع اقامت) می بایست حتما پیش از ارائه درخواست مورد تأیید قرار گیرند.

گواهی امضا بر روی مدارک شخصی

شرایط: چنانچه متقاضی قصد استفاده از سند مورد نظر در اتریش را داشته و یا تبعه کشور اتریش بوده و یا شخصیت حقوقی که مرتبط با اتریش باشد. امضاء می بایست در حضور مأمور تائید مدارک سفارت اتریش و شخصا انجام شود. بدین منظور حضور شخص متقاضی به همراه کارت شناسائی عکس دار معتبر الزامی می باشد. گواهی امضاء بر روی یک سند شخصی تنها اصالت امضاء را مورد تأیید قرار میدهد.

برابر اصل کردن فتوکپی

این نوع تأیید، برابر بودن رونوشت (کپی) سندی که در اتریش تنظیم شده است را با اصل ارائه شده آن مورد تأیید قرار میدهد. این گواهی نه اصالت و صحت سند و نه امضاء و مهر های احتمالی درج شده بر روی آن را مورد تأیید قرار نمیدهد.

نکته :

 • سفارت از تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۲ جهت تأیید مدارک منحصرا ترجمه های رسمی فارسی به آلمانی را میپذیرد.
 • ساعت کار سفارت روزهای دوشنبه الی چهارشنبه ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۱:۰۰ میباشد.

منبع: سایت سفارت اتریش در تهران

2 نظرات
 1. احمد خورشیدی می گوید

  با سلام ضمن تبریک بمناسبت کریسمس , لطفا به سئولات زیر در مورد تائیدمدارک تحصیلی پاسخ دهید :

  ۱- برای تائید مدارک تحصیلی نیاز به وقت قبلی است ؟

  ۲- هزینه هر Pakage ( مدارک تحصیلی ) ترجمه المانی چند یورو است ؟

  ۳- لطفا تعطیلات کریسمس در دیماه را اعلام فرمائید .
  با تشکر خورشیدی

  1. Pouya می گوید

   ۱.باتوجه به شلوغ نبودن سفارت سریع انجام میشه
   ۲.اطلاعات دقیقی نداریم
   ۳.اطلاعات دقیقی نداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.